banner39

Yunan çiftçilerin eylemi büyüyor

Yunanistan'da çiftçi sendikalarının ortak kararıyla sınır kapılarına giden yollar üzerindeki eylemler sürüyor

Avrupa 01.02.2016, 15:10 01.02.2016, 15:26
Yunan çiftçilerin eylemi büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da, hükümetin tarım sektörüne getirdiği ek vergiler ve sosyal güvenlik yasasında yapmak istediği değişikliklere itiraz eden çiftçiler eylemlerini sürdürüyor.

Çiftçi sendikalarının ortak kararıyla geçen hafta başlatılan eylem kapsamında, Yunanistan’da çiftçiler çeşitli bölgelerde traktörleriyle zaman zaman yolları kapatarak geçişlere izin vermiyor. Etkinlik kapsamında öğle saatlerinde İpsala’dan Yunanistan’a açılan Kipi Sınır Kapısı'na giden yolda da eylem başlatıldı.

Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a açılan Kastanies Sınır Kapısı yolunda ise eylem sürüyor. Ancak buradaki yol kesme girişimi Yunanistan – Bulgaristan arasındaki Ormenio Sınır Kapısı bölümünü kapsıyor. Yaklaşık 500 traktörü yolun kenarına çeken eylemci çiftçiler yolu uyarı bantlarıyla kesmiş durumda. Traktörlere asılan siyah bezler ve Yunan bayraklarının yanı sıra, "Troyka ve hükümete hayır", "Hakkımızı almadan gitmeyeceğiz", "Sizinle savaşacağız" gibi pankartlar dikkat çekiyor. Çiftçi temsilcileri yarın Türkiye’ye giden Pazarkule Sınır Kapısı yolunda eylem yapacaklarını belirtti.

Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç, gazetecilere yaptığı açıklamada, komşu ülkedeki eylemler nedeniyle geçişlerde herhangi bir sorunun yaşanmadığını söyledi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri de şu ana kadar hem TIR hem de küçük araç için Yunanistan’a açılan sınır kapılarında geçişlerin açık olduğunu kaydettiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?