Yunan faşizmine Avrupa'da tepki

Giderek yükselen ve geçtiğimiz günlerde bir sanatçının öldürülmesinde de başrol oynayan Yunan ırkçılığı Avrupa’nın dört bir yanında protesto edildi

Yunan faşizmine Avrupa'da tepki

Yunanistan’da yükselen faşizme karşı Avrupa'nın dört bir yanından tepkiler dile getirilirken, Avrupalılar Yunanlıları bu zorlu konjonktürde Neo Nazi tehlikesine kapılmamaya çağırdı.

Neo Nazi Altın Şafak üyesinin genç müzisyen Pavlos Fissas'ı bıçaklayarak öldürmesinin ardında  geçtiğimiz Perşembe akşamı Yunanistan’ın dört bir yanında faşizm karşıtı gösteriler düzenlenirken, Avrupa’nın birçok şehrinde de benzer protesto gösterileri düzenlendi.

Hatırlanacağı üzere 34 yaşındaki müzisyen Pavlos Fissas, 45 yaşındaki Neo Nazi Altın Şafak üyesi Yorgos Rupakias tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

İsveç'te Pavlos Fissas anıldı

Stockholm’de faşizm ve ayrımcılık karşıtı göstericiler 34 yaşındaki Pavlos Fissas için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Avrupalılar Yunanistan'daki faşizmi protesto etti - İsveç

Belçika'da faşistler protesto edildi

Brüksel’de ise KKE Partisi’nin şubesinin yaptığı davete icabet eden göstericiler faşizm karşıtı protesto gösterisi düzenledi

Fransa'da Yunan Konsolosluğu önünde protesto

Fransa’daki Yunanlı göçmenler ve Fransız aktivistler Perşembe akşamı Paris’te gösteri düzenlerken ayrıca Marsilya’daki Yunanistan Konsolosluğu önünde de protesto gösterisi düzenlendi.

Avrupalılar Yunanistan'daki faşizmi protesto etti - Paris

Avrupalılar Yunanistan'daki faşizmi protesto etti - Marsilya

İspanya'da Yunanistan Büyükelçiliği önünde protesto

İspanya’nın Madrit şehrinde Yunanistan Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlenirken Valencia şehrinde de bir araya gelen yüzlerce kişi Fissas cinayeti vesilesiyle faşizmi protesto etti.

Avrupalılar Yunanistan'daki faşizmi protesto etti - İspanya

İtalya'da gençler Fissas'ı andı 

Güney İtalya’daki göstericiler Fissas cinayetinden duyulan öfkeyi dile getirdi ve birçok kişi Napoli’de faşizmi protesto etmek için bir araya geldi.

Avrupalılar Yunanistan'daki faşizmi protesto etti - İtalya

Almanya'da da faşizm kınandı

Doğu Berlin’de faşizm karşıtı kendini koruma örgütü üyeleri Çarşamba akşamı bir protesto gösterisi gerçekleştirdi. Perşembe akşamı ise Berlin, Hamburg, Köln, Drtmudn ve Düsseldorf’ta da faşizm kınandı.

Avrupalılar Yunanistan'daki faşizmi protesto etti - Almanya

İngiltere'de Yunan Büyükelçiliği önünde protesto

Londra'da 21 Eylül Cumartesi günü Yunanistan Büyükelçiliği önünde faşizm karşıtı protesto gösterisi düzenlenecek.

Kaynak: azınlikça.net

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39