Yunan halkı tarihi geçmiş yiyeceklere talim

Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların büyük bölümünün geçim sıkıntısı çektiği Yunanistan'da, marketlerde son kullanım tarihi sona eren yiyecek ve içecekler düşük fiyatlarla yeniden tüketicilerin tercihine sunulacak.

Yunan halkı tarihi geçmiş yiyeceklere talim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların büyük bölümünün geçim sıkıntısı çektiği Yunanistan'da, marketlerde Son Kullanım Tarihi(SKT) sona eren yiyecek ve içeceklerin düşük fiyatlarla yeniden tüketicilerin tercihine sunulması kararlaştırıldı.

Başkent Atina'nın da içerisinde bulunduğu ve ülke nüfusunun yarısına yakın bölümünün yaşadığı Attiki bölgesinde Atina Esnaflar Odası'nın kararıyla 1 Eylül'den itibaren başlayacak uygulama kapsamında, market ve bakkallarda ayrı bölümlerde üzerinde "saklanabilirliği sona ermiş mamul" etiketiyle raflarda yerini alacak kullanım tarihi sona ermiş yiyeceklerin sağlığa zarar vermeyecek şekilde korunma ve tüketilme sorumluluğu satıcıya ait olacak.

Belirli koşullar altında tüketiciye sunulacak yiyecek ve içeceklerin üzerine yazılacak yeni kullanım tarihleri ürün özelliğine göre üç aya kadar uzatılabilecek ve restoran, yemekhane gibi geniş kitlelere hizmet veren yerlerde kullanılamayacak.

Kanunla belirlenmiş "kolay bozulabilir" özelliği bulunan mamulleri kapsamayan uygulamada kurallara uymayan satıcılar 5 bin avroya kadar varan para cezalarına çarptırılacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 16:11
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HACI
HACI - 8 yıl Önce

Gelin Turkiyeyle aranizdaki sinirlari kaldirin.Tekrar Turkiyeye yuz cevirin.Yoksa durum dahada vahim.Demedi demeyin.341 milyar avroyu kolay kolay odeyemezsiniz.Bu sizin milli hasilanizin %180 i.Inanin altindan kalkamazsiniz.Aslinda recete yani basinizda.Donun doguya hemen orda.

banner39