banner39

Yunan havaalanlarına talib Alman şirketine yeni şartlar

Yunan hükümeti, Yunanistan'daki 14 havaalanını satın almak isteyen Alman şirketi Fraport'tan yeni bazı şartları yerine getirmesini taleb etti.

Avrupa 10.08.2015, 10:59 10.08.2015, 10:59
Yunan havaalanlarına talib Alman şirketine yeni şartlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman havaalanı işletme şirketi Fraport'un şefi Stefan Schulte, Yunanistan'daki 14 havaalanını satın almak için görüşmeler yapmak üzere tekrar Atina'ya gitti. Yunan hükümetinin satış için yeni şartlar öne sürdüğü bildirildi.

'Welt am Sonntag' gazetesinde yeralan haberde, Fraport'un Yunan ortağı 'Copelouzos'a Yunan hükümeti tarafından, özelleştirilecek havaalanlarının sayısının yeniden görüşülmesi gerektiğinin belirtildiği kaydedildi. Gazete, Yunan hükümetinin 14 havaalanı ile birlikte kazanç getirmeyen 30 eski havaalanın daha birlikte alınmasını istediğini bildirdi.

Havaalanlarının satışıyla birlikte Yunan hükümeti, satın alan işletme şirketlerine ortak da olmak istiyor. Fraport yöneticisi Schulte'nin, bütün bu şartlara rağmen Yunan yetkililerle görüşmeye hazır olduğu kaydedildi.

Fraport sözcüsü, şirketlerinin daha öncede olduğu gibi Yunan havaalanlarına ilgi duyduğunu ve bu yüzden görüşmeleri sürdürdüğünü söyledi. Sözcü, Yunan hükümetinin öne sürdüğü yeni şartlar konusunda bir açıklama yapmadı.

Alman havaalanı işletme şirketi geçen yıl Kasım ayında katıldığı ihalede 1,2 milyar Avro ödeyerek, Selanik, Korfu, Mikonos, Rodos, ve Santorin havaalanlarının işletme haklarını almıştı. Yunan ortağı Copelouzus ile birlikte Fraport, 2055 yılına kadar bu havaalanlarının işletmesinden sorumlu olacak.

Ocak ayında Yunan hükümeti planlanan özelleştirmeleri durdurdu. Yunan sendikaları, devlete ait havaalanlarının bir Alman şirketine satılarak özelleştirilmesine karşı çıkıyorlar. Ancak Yunan hükümetinin son reform listesinde özelleştirmeler kapsamında havaalanlarının satışları da yeralıyor. Kreditörlerin özelleştirme taleblerine cevap olarak havaalanlarının özelleştirmesini ilk adım olarak görüyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?