banner39

Yunan hükümetine 'sisteme uy' çağrısı

Alman federal hükümeti, Yunanistan'ın yeni hükümetine 'sisteme uy' çağrısı yaptı, Merkel Yunanistan'ın borçlarının silinmesi için bir neden görmüyor.

Avrupa 31.01.2015, 11:15 31.01.2015, 17:36
Yunan hükümetine 'sisteme uy' çağrısı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman federal hükümetinden Alexis Çipras yönetimindeki yeni Yunan hükümetine, kendisine çeki düzen vererek sisteme uyma çağrısı yapıldı. Federal Başbakan Angela Merkel ve Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Başbakan Çipras ve Maliye Bakanı Giannis Varoufakis'e problemlerin çözümü için daha fazla işbirliği yapmalarını önerdiler. Merkel, Yunanistan'ın borçlarının silinmesi talebini açık bir şekilde reddetti.

Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg şehrinde yayınlanan 'Hamburger Abendblatt' isimli gazeteye verdiği demeçte Merkel, bazı özel kurumların gönüllü olarak Yunanistan'dan alacaklarını istemediklerini ve bazı bankaların da milyarlarca borcunu zaten sildiklerini belirten Merkel, bunların dışında herhangi bir borç silinmesinin mümkün olmadığını söyledi.

'Die Welt' gazetesine konuşan Federal Maliye Bakanı Schaeuble de 'Ben sorumlu bir Yunan politikacısı olsam, borçların silinmesi konusunu hiç gündeme getirmem.' dedi. Schaeuble, Yunanistan'ın borçlarının nasıl finanse edildiğini bilenlerin, 2020 yılına kadar herhangi bir problemin bulunmadığını da bildiklerini ifade etti.

Merkel, AB'nin reform politikasının devam edeceğini ve Yunanistan'ın Avro bölgesinde kalmasının hedeflendiğini belirtti. Haftalık Spiegel dergisinde Federal Alman hükümetinin, 'Avro Kurtarma' fonundan sağlanacak 20 milyar Avroluk yeni bir yardım paketi vermeye hazır olduğu, ancak Çipras'ın reform şartlarını kabul ederek, Troyka'nın kontrollerine izin vermesi şartının öngörüldüğünü bildirmişti. Ancak bu haber Federal Maliye Bakanlık sözcüsü Martin Jaeger tarafından yalanlanarak, yeni bir yardım programının sözkonusu olmadığı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü