Yunan ırkçının dokunulmazlığı kaldırıldı

Yunanistan'da Altın Şafak milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Yunan ırkçının dokunulmazlığı kaldırıldı

Yunanistan'da, bir televizyon kanalının canlı yayınında iki kadın sol parti milletvekiline saldıran sağcı Altın Şafak partisi milletvekili İlias Kasidiaris'in dokunulmazlığı kaldırıldı.

Parlamento Deontoloji Komisyonu'nun, Yunanistan Yüksek Mahkemesince Kasidiaris aleyhinde hazırlanan dava dosyasına dayanarak aldığı karar uyarınca Meclis Genel

Kurulu'nda yapılan oylamada, 3 "hayır" oyuna karşı, "205" evet oyu ile Kasidiaris'in milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması kararlaştırıldı.

Kasidiaris, parlamentodaki konuşmasında, iki kadın milletvekilinin, televizyon programında kendisini tahrik ettiğini ileri sürerek, onların da dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

Atina Başsavcılığı, geçen Aralık ayında canlı yayınlanan bir tartışma programında, Yunanistan Komünist Parti (KKE) milletvekili Liana Kanelli'ye tokat atan Kasidiaris hakkında cezai kovuşturma başlatmıştı.

Yapılan soruşturmanın ardından Yüksek Mahkeme savcısı tarafından Kasidiaris aleyhinde hazırlanan dava dosyası, Adalet Bakanlığı aracılığıyla meclise iletilmişti.
Kasidiaris, özel Antenna 1 televizyonunda, ülke siyasetinin tartışıldığı programda, "Altın Şafak'ın ülkeyi 500 yıl geriye götüreceğini" söyleyen Radikal Sol Koalisyon SYRİZA milletvekili Rena Duru'ya sinirlenerek masanın üzerindeki bir bardak suyu fırlatmış, kendisini durdurmaya çalışan KKE milletvekili Kanelli'ye de saldırarak birkaç kez tokat atmıştı.

Parti sözcülüğü de yapan Kasidiaris aleyhinde, daha önce ruhsatsız silah taşımak ve sebepsiz yere adam yaralamak gibi suçlardan açılmış başka davalar da bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2013, 14:02
banner53
YORUM EKLE

banner39