Yunan Maliye Bakanı yeni rakamı bildirdi

Yunan Maliye Bakanı Stournaras, ülkesinin yaklaşık 10 milyar Avro daha yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yunan Maliye Bakanı yeni rakamı bildirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'ın AB yardım paketi kapsamında alması gereken yeni miktar, Maliye Bakanı Ioannis Stournaras tarafından bildirildi. Buna göre Yunanistan'ın önümüzdeki iki yıl için 10,5 milyar Avroya ihtiyacı bulunuyor. Stournaras, Skai isimli televizyon kanalına konuşarak bu miktarın Yunanistan'ın Temmuz 2014 tarihine kadar olan ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Stournaras, daha sonraki dönem için iki imkan bulunduğunu, bunlardan birisinin para piyasalarına yönelmek, diğerinin de yeni bir finans paketi olduğunu belirtti. Yunan Maliye Bakanı yardımların devamı için devlet bütçesinde artışın, ya da en azından dengenin sağlanmasının şart olduğunu kaydetti.

Yunanistan'a AB yardımları tartışması, Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin bir seçim programında yaptığı açıklamadan sonra tekrar başladı. Schaeuble, konuşmasında şayet Yunanistan 2014 yılına kadar aldığı yardımlarla krizden kurtulamazsa yeni yardımların ihtimal dışı olmadığını söylemişti. Ekonomi uzmanları ise Yunanistan'ın krizden kurtulması için mutlaka ikinci olarak borçlarının bir kısmının silinmesi gerektiğini düşünüyor. Bu durumda Almanya'nın da bazı alacaklarından vazgeçmesi gerekiyor. Schaeble ise bu soruya 'never again' (Bir daha asla) cevabını vermişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 11:33
banner53
YORUM EKLE

banner39