banner39

Yunan polisi özel sektöre kiralanıyor

Ekonomik krizdeki Yunanistan'da polisler güvenlik için özel sektöre kiraya verilerek gelir elde edilecek

Avrupa 08.04.2012, 14:41 08.04.2012, 14:41
Yunan polisi özel sektöre kiralanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan'da, hükümetin yeni gelir kaynakları arayışları çerçevesinde Yunan Polis Teşkilatı (ELAS) personel ve araçlarının özel koruma amacıyla sivillere kiralanması kararlaştırıldı.

Maliye Bakanlığı ve Vatandaşı Koruma Bakanlığı'nın, "Yunan polisinin ücret karşılığında üçüncü kişilere hizmet vermesi" konulu ortak kararında, Yunan Polis Teşkilatı'na ait personel ve araçların 30 avrodan başlayan fiyatlarla sivillere kiralanması öngörülüyor.

Resmi gazetede yayımlanan fiyat listesine (saat ücreti) göre, bir polis 30 avro, köpekli polis 50 avro, polis devriye otomobili 40 avro, polis personel taşıma otobüsü 120 avro, sürat teknesi 200 avro ve polis helikopteri 1500 avrodan kiralanabilecek.
Belirli bir ücret karşılığında polis teşkilatına ait tesislerin kiralanması da öngörülen kararda, kiralama süresinin bir günden fazla olması durumunda fiyatlarda indirim yapılacağı belirtildi.

Özel kişilerin korunmasından başka, konserlerde, para taşımada, film ve dizi çekimleri gibi, polisin normal görevinin dışındaki yerlerde de çalışabileceği ifade edilen polislerin kiralanmasında üç gün önceden başvuru yapılmasının yeterli olacağı kaydedildi.

Karara tepki gösteren Yunan medyası, ülkede suç oranının arttığı bir dönemde devletin polisinin "kiralanmasının" kabul edilemez olduğunu belirterek, bu uygulamayla parası olanlar kendilerini güvene alırken, yoksul vatandaşların ise korku içerisinde yaşamaya terk edileceğini yazdı.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?