Yunan sol partiler AB'ye karşı sokağa döküldü

Pazar günü tasarruf tedbirleri için referanduma gidecek Yunanistan halkı dün de meydanlardaydı. Atina sokaklarında zaman zaman polisle de çatışan AB karşıtı göstericiler AB bayrağını yaktı

Yunan sol partiler AB'ye karşı sokağa döküldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ynanistan ile alacaklıları arasında sonuçsuz kalan borç müzakereleri Yunan radikal sol partileri sokağa döktü. Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası tarafından beş yıldır uygulanan kemer sıkma politikalarını protesto eden grup, birlikten çıkılmasını talep etti. Sol grup üyeleri euro para biriminin de terk edilmesi çağrısı yaptı. Göstericiler Avrupa Komisyonu binasına çıkmaya çalışırken polis biber gazı ile müdahale etti.

Pazar günü yapılacak referandumu boykot edecek olan sol partiler, alternatif halk oylaması yapacak. Resmi özelliği olmayan oylamada halka Avrupa Birliği’nde kalmak isteyip istemedikleri sorulacak.

Protestocular Atina’da Avrupa Birliği bayrağını ateşe verdi. Daha erken saatlerde ise protestoculardan biri arkamda bulunan Avrupa Komisyonu binasına çıkarak birlik karşıtı pankart astı.

EVET İLE HAYIR ARASINDA

Alacaklıları ile giriştiği zorlu pazarlıklardan sonuç alamayan Yunanistan çözüm umudunu sandığa bağladı. IMF’ye borcunu zamanında ödeyemediği için teknik temerrüte düşen Yunanistan, reform karşılığı kredi verilmesi teklifini Pazar günü halka götürüyor.

Hükümet referanduma “Hayır” oyu verilmesini isterken, Yunan halkı ikiye bölünmüş durumda. Referandumdan evet çıkması durumunda istifa imasıyla propaganda yapan Başbakan Aleksis Tsipras, bütün seçenekleri değerlendirmek istediğini belirtiyor:

“Bizim AB’ye olan jeopolitik yönelimimiz tartışılmaz. Bununla birlikte jeopolitik dinamiklerimizi geliştirmemiz ve olasılıkları keşfetmemiz ancak çok boyutlu dış politika izlemekle mümkün.”

Pazarlık masasına eli güçlü dönmek isteyen Yunan hükümetine bağlı Maliye Bakanlığına hayır verilmesini isteyen pankart asıldı. Bakanlık eleştirilerin ardından pankartı kendilerinin asmadığını savundu. Maliye Bakanı Yanis Varoufakis de pazar günü yapılacak halk oylaması öncesi “evet” sonucu çıkarsa koltuğu bırakacağını ilan etti.

PAPANDREU'DAN HAYIR UYARISI

Başbakan Yorgo Papandreu, 'Eğer sandıktan 'hayır' çıkarsa bu ülke için bir umut kalmaz' dedi...

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Papandreu, Kotzias Meydanı'nda düzenlenen mitingde kendisini dinleyen kalabalığa oylarını "evet" yönünde kullanması çağrısında bulundu.

Ülkenin düzlüğe çıkması için sandıktan "evet" oylarının fazla çıkması gerektiğini söyleyen Papandreu, "Eğer sandıktan hayır çıkarsa bu ülkeyi ikiye böler ve kaosa sürükler" dedi.

"Evet" oyu kullanmanın milli bir ödev olduğunu vurgulayan eski Başbakan Papandreu, "milli trajediyi önlemenin, toplu fakirleşmenin önüne geçmenin" tek yolunun sandıktan "evet" oylarının fazla çıkmasına bağlı olduğunu savundu.

Koalisyon hükümetinin aldığı önlemleri işe yaramaz olarak değerlendiren Papandreu, şöyle konuştu:

"Eğer sandıktan 'hayır' çıkarsa bu ülke için bir umut kalmaz. Ben başbakanlık dönemimde bu durumlara düşmemek için birçok karar aldım, aldığım kararlardan pişman değilim. Bugün yine almam gerekirse aynı kararları alırım. Mali kaosun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum.”

DIŞ POLİTİKA ELEŞTİRİSİ

Koalisyonun aldığı kararların Yunanistan'ı yalnızlaştırdığını iddia eden Papandreu, "Yunanistan bugün olduğu kadar hiçbir dönem uluslararası anlamda yalnız kalmadı. Bu yalnızlık güçsüzlük anlamına geliyor" diye konuştu.

Başbakan Tsipras'ı da eleştiren Papandreu, geçmiş dönemlerde memorandumu kabul etmeyenlerin şimdi kreditörlere memorandumu uzatmak için teklif sunduklarını ifade etti.

Koalisyonun beş ay içinde Yunan halkının tüm umutlarını söndürdüğünü iddia eden Papandreu, "Tsipras başbakan olduğunu hatırlamalı, tüm Yunan halkının başbakanı olduğunu hatırlamalı, başbakan olarak ayrımcılık yapmaması gerekir" dedi.

IMF'DEN DAHA KARAMSAR AÇIKLAMALAR

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan'ın gelecek 3 yıl içinde 50 milyar euroluk finansmana ihtiyacı olacağını ve müzakere edilen yapısal reformların uygulanmamasının ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesini gerektirebileceğini belirtti.

IMF'nin borçlarını tahsil edemediği Yunanistan için hazırladığı analiz raporunda, ülkenin hali hazırda yüksek olan borçlarının son dönemdeki politika değişiklikleri nedeniyle "sürdürülemez" hale geldiği ifade edildi. Yunanistan'ın kamu borcunun geçen yılın ortalarına kadar nispeten daha sürdürülebilir bir yol izlediğine işaret edilen IMF raporunda, "Ancak, politikalar ve ekonomik görünümde bu yılın başından itibaren meydana gelen önemli değişiklikler, finansman ihtiyacının kayda değer seviyede yükselmesine neden oldu. Kreditörlerin Yunan makamlarına önerdiği pakette, bu ihtiyaçların Ekim 2015'ten 2018'in sonuna kadar toplam 50 milyar euroya ulaşması öngörülüyor, bu 36 milyar euroluk ek kaynak gerektirecektir" ifadelerine yer verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 11:33
banner53
YORUM EKLE

banner39