banner39

Yunan solcularının Almanya hesabı

Yunan solcuları , Almanların 2. Dünya Savaşında Yunanistan'a zorla sattığı tahvillerin karşılığını şimdi Merkel'den istiyor; Tsipras, 'Hesaplaşmanın zamanı geldi' dedi

Avrupa 16.09.2013, 12:03 16.09.2013, 12:22
Yunan solcularının Almanya hesabı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

En büyük Yunan muhalefet partisi Syriza, Almanya'dan II. Dünya Savaşında Yunanistan'a zorla satılan devlet tahvillerinin karşılığını istiyor. Sol Birlik Partisi Genel Başkanı Alexis Tsipras, Selanik'te yaptığı bir konuşmada bu talebi yeniden dile getirdi.

Tsipras, binlerce parti taraftarının önünde yaptığı konuşmada, kendileri hükümet olduklarında Berlin'deki Yunanlara 'borçlarını ödemeyenler' diyenlere, asıl borçlarını ödemeyenler olduklarını bildireceklerini belirtti. Tsipras, 'Kibarlığa bir son verelim bayan Merkel. Biz size borçluyuz, fakat siz de bize borçlusunuz. Hesaplaşmanın zamanı geldi.' dedi.

Almanya 1942'de Yunanistan'ı işgal ettiğinde Yunan Merkez Bankasına toplam 476 milyon 'Reichsmark' değerinde devlet tahvili vererek, karşılığında Yunan döviz rezervlerini almış. Aslında bir haraç olarak alınan bu paraların geri ödenmesi için Alman devleti tarafından yazılı bir vaadde de bulunulmuş. Bugün Yunan politikacıların yaptığı tahmini hesaba göre Yunanistan'ın yaklaşık 40 milyar Avro geri alması gerekiyor.

İktidardaki Alman Federal koalisyon hükümeti, daha önce Yunan Solcular tarafından yapılan talebleri defalarca reddetti. 10 Şubat 2010'da yazılı olarak verilen bir cevapta, Alman devletinin savaş sonrasında çok büyük miktarlarda tazminat bedelleri ödeyerek madur durumda olan ülkelerin zararlarını karşıladığı belirtildi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?