banner39

Yunan solu ülkenin anahtarını istedi

SYRIZA Partisi Parlamento Grubu Başkanı Aleksis Tsipras, erken seçime gidilmesini ve ülkenin anahtarlarının kendilerine verilmesini istedi

Avrupa 10.04.2013, 09:14 10.04.2013, 09:14
Yunan solu ülkenin anahtarını istedi

SYRIZA Partisi Parlamento Grubu Başkanı Aleksis Tsipras "Efimerida ton Sintakton" gazetesi için kaleme aldığı makalede hükümetten Yunanistan'ın anahtarlarını isteyerek derhal erken genel seçime gidilmesini talep etti.

Memorandumun sağır edici başarısızlığından, ekonomik krizden çıkış için program yokluğundan, müzakere yapma ve müttefik bulma konusundaki beceriksizlikten bahseden Aleksis Tsipras hükümeti suçlarken, Başbakan Antonis Samaras'ı erken genel seçim ilan etmeye davet etti.

"Anahtarları bize verin" başlığıyla yayınlanan makalede SYRIZA lideri "hükümetin elleri kolları bağlı şekilde troykayı kabul ettiğini" vurgularken hükümet ortakları PASOK ve DİMAR partilerini ise "garip ve güvenilmez" olarak tanımladı.

Başbakan Antonis Samaras'ı troyka ile çıkmaza sürüklenen görüşmeleri derhal dondurmaya ve güney Avrupa turuna çıkmaya davet eden Aleksis Tsipras "Hükümetin amacı, diğer güney Avrupa ülkeleri ile Kıbrıs'a uygulanan benzer bir çözümün kabul edilmeyeceğine dair anlaşma sağlamak olmalıdır. Hükümet ayrıca, Almanya'nın Avrupa'daki neo-liberal egemenliğini sorgulayacak ve devirecek geniş bir cephe oluşturmak amacıyla yeni bir strateji geliştirmelidir" görüşlerini savundu.

SYRIZA Parlamento Grubu Başkanı Tsipras yazısının devamında "Başka türlü hiçbir şeyin anlamı yok. Şimdiden daha anahtarları bize teslim etsin. Derhal seçim ilan etsin ki, sol merkezli ve toplumun çoğunluğunu arkasına alacak yeni bir hükümet halktan alacağı taze talimatla, memorandum hükümetinin Yunanistan için kaybettiği zamanı geri kazanmaya çalışsın" ifadelerine yer verdi.

Aleksis Tsipras makalesinde eleştiri oklarını Başbakan Antonis Samaras ile hükümet ortakları PASOK ve DİMAR partilerine yöneltirken, Maliye Bakanı Yannis Stournaras'ın duruşu ve tavrıyla ilgili olarak ise ağır eleştirilerde bulundu.

Kaynak: Azınlıkça

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?