Yunan telefon şirketine Almanlar ortak

Yunanistan’ın özelleştirme programıyla satışa çıkardığı telefon şirketi OTE’nin yüzde onunu daha Alman Telekom satın alıyor

Avrupa 07.06.2011, 14:43 07.06.2011, 14:43
Yunan telefon şirketine Almanlar ortak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Borçlarını azaltabilmek için devlet şirketlerini özelleştiren Yunanistan’ın telefon şirketi OTE’nin yüzde onluk hissesini Alman Telekom yaklaşık 400 Milyon Avro karşılığında satın alıyor. Yunanistan ile Alman Telekom arasında daha önceden de yapılan antlaşmalarla Alman Telekom 2008 ve 2009 yıllarında OTE’nin yüzde 30’unu yaklaşık 3,8 Milyar Avro ödeyerek satın almıştı ve daha sonrası için de ilk satın alma hakkı bir opsiyon olarak Alman Telekom’a verilmişti. Böylece Alman Telekom’un Yunan telefon şirketi ortaklığı yüzde 40’a çıktı.

Yunanistan OTE’nin kalan hisselerini de Alman Telekom’a satmak istiyor. Bu satışlarla Yunanistan, AB ve IMF tarafından öngörülen 50 Milyar Avro’yu 2015’e kadar temin ederek devlet borçlarını azaltabilecek. Ancak devletin birçok şirketteki ortaklık paylarının satışları oldukça zor görünüyor.

Satışa çıkarılan şirket hisselerini almak isteyenleri Yunanistan’ın ağır iş kanunları korkutuyor. Tamamı ya da bir kısmı Yunan devletinin elinde bulunan onlarca şirkette işçi çıkarmak mümkün değil. Uzmanlar ise şirketleri alanların işçi çıkarmadan bu şirketlerle kara geçmelerinin çok zor olduğunu düşünüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?