Yunan ve Alman ırkçılar işbirliği yapıyor

Yunan ırkçı parti Chryssi Avgi'nin (Altın sabah kızıllığı), Almanya'nın Bavyera Eyaletindeki neonazilerle irtibatı olduğu, Nürnberg'de bir hücre kurduğu bildirildi.

Yunan ve Alman ırkçılar işbirliği yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatı tarafından dün yapılan bir açıklamada, Yunan neonazi partisi Chryssi Avgi ile Bavyeralı Alman neonazilerin dış ülkelerde yapılan bazı programlarda biraraya geldikleri belirtildi.

Alman istihbarat sözcüsü Münih'te yaptığı açıklamada, medyada çıkan haberlerde yeralan, Nürnberg şehrinde sözkonusu Yunan partisinin bir bürosu olduğuna dair kendilerinin bir bilgiye sahip olmadıklarını, fakat konu hakkındaki gelişmeleri yakından takib ettiklerini söyledi.

Chryssi Avgi'nin Yunan Parlamentosunda 18 milletvekili bulunuyor ve son zamanlarda ülkede Asya ve Afrika asıllılara yapılan saldırıların zanlısı olarak görülüyor. 'Nürnbergerger Zeitung' gazetesinin bildirdiğine göre Yunan partisi Nürnberg'de bir hücre oluşturdu. Alman gazetesi bu haberinde Chryssi Avgi'nin internet sitesini kaynak olarak gösterdi.

Birçok karşı ırkçı gruplar da, Yunan ırkçı partinin temsilcilerinin Nürnberg'teki 'Freie Netze Süd' (Güney Serbest Ağları) isimli ırkçı grubun üyeleriyle buluştuklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2013, 11:46
YORUM EKLE

banner33

banner37