banner15

Yunanistan ABD'nin Ankara büyükelçisini dinlemiş

Yunanistan eski dışişleri bakanı Pangalos, ABD'nin Ankara büyükelçisinin konuşmalarını dinleyip kaydettiklerini söyledi

Yunanistan ABD'nin Ankara büyükelçisini dinlemiş

Yunanistanlı siyasetçi Theodoros Pangalos, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde "Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (EYP) ABD'nin sadece Atina Büyükelçisi'ni değil aynı zamanda ABD'nin Ankara Büyükelçisi'ni de dinlediğini" söyledi

Yunan To Vima radyosuna konuşan Pangalos Pangalos "EYP'in ABD'nin Ankara ve Atina büyükelçiliklerini cihazlarla izlediğini ve görüşmeleri bantlara kaydettiğini" ifade etti.

"Elimde kahvem ve simidimle ofisime gittiğim her sefer, masamın üzerinde yığınla kâğıt bulunuyordu. Bana her şeyi değil, sadece beni ilgilendirenleri gönderiyorlardı" ifadelerini kullanan Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos sözlerini şöyle sürdürdü:

"Esasında çok ciddi bir şey öğrendiğim yoktu, çünkü konuştukları şeyleri zaten biliyordum. Sadece bazen Amerikan Büyükelçisini Ankara'daki meslektaşına 'what is this m........ Pangalos doing?' dediğini duymak çok eğlenceliydi. Diğeri de 'this m........ called me today' diye cevap veriyordu. Dostane insanlar. Kimsenin beni dinlemediğini bildiğim veya sandığım zamanlarda ben de bazı Amerikalılar için meslektaşlarımla benzer şekilde konuşuyordum. Konuşmanın genel içeriğini biliyorduk. Analizlerimi yapmıştım ve biliyordum"

Dinlemelerin yasal olup olmadığı ile ilgili kendisine yöneltilen soruya ise Pangalos, "Şaka mı yapıyorsunuz? Bu soru da ne? Tabiî ki de casusluk yapıyorlardı ve bunu büyük başarıyla yapıyorlardı! Sadece Dışişleri Bakanı'na mı bu dinlemeleri gönderiyorlardı? Tabiî ki de her hükümette dört şahıs var: Başbakan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve EYP Sorumlusu, ki bu zaman zaman Dışişleri Bakanı da olabiliyor" cevabını verdi.

Yunan siyasetinin en renkli simalarından biri olan ve son seçimlerde aday olmayarak aktif politikadan çekilen Pangalos, başbakan yardımcılığı ve çok sayıda farklı bakanlık görevlerinde bulundu. Renkli kişiliği ve sözünü sakınmayan tarzı sebebiyle her zaman gündemde kalmayı başaran Pangalos, kısa bir süre önce ekonomik krizin sebeplerine ilişkin dijital olarak internetten yayımladığı "Paraları hep birlikte yedik!" kitabıyla gündeme gelmişti.

Kaynak: Azınlıkça

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48