banner39

Yunanistan acilen Paris'e çağrıldı

Maliye Bakanı bugün Paris'e hareket ederken Varufakis, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile dün soğuk geçen basın toplantısının ardından acil olarak Paris'e çağrıldı

Avrupa 31.01.2015, 12:34 31.01.2015, 13:27
Yunanistan acilen Paris'e çağrıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis pazartesi günü Paris'e gidip Yunanistan'ın yeni mali politikasını anlatacaktı. Bu gezi acil bir şekilde bugüne alındı. Maliye Bakanı bugün Paris'e hareket ederken Varufakis'in dün Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile soğuk geçen basın toplantısının ardından Paris'e acele olarak gidecek olması dikkat çekti.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in pazartesi günü Paris'e giderek Yunanistan'ın borçlarıyla ilgili olarak hükümetin yeni programını AB'li yetkililere açıklaması bekleniyordu. Fakat bu görüşme bilinmeyen bir nedenle bugüne gününe alındı. Yunan Maliye Bakanı dün Yunanistan'da Eurogroup ile bir görüşme yapmıştı. 

İLK TOPLANTI DÜN YAPILMIŞTI

Yunanistan’da Pazar günkü genel seçimlerle iktidara gelen koalisyon hükümeti ile AB arasında beklenen kriz dün patladı.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre Yunan Maliye Bakanı Yanis Varufakis,  Eurogroup Başkanı  Jeroen Dijsselbloem ile görüşmesinden sonra “Troykayı (Avrupa Merkez Bankası-AB Komisyonu-IMF) istemiyoruz. Troyka Avrupa aleyhtarı mantığı olan yapısı çürük bir heyettir” dedi. Bunun üzerine Dijsselbloem, Varufakis’in kulağına eğilerek “Troykayı şimdi öldürdün” diye fısıldadı. Yunan bakan “vay be” alaycı bir ünlemle cevap verdi.

Dijsselbloem, Yunanistan’ın borcu için bir Avrupa zirvesi yapılmasına talebini  “Avrupa’da borç için zirve vardır. Adı Eurogroup’dur” diyerek reddetti. Görüşmeden ayrılırken kızgın görünen ve Varufakis ile soğuk bir tokalaşlmadan sonra hızla ayrılan Dijsselbloem “Avrupa, yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Yunanistan’a destek olmaya niyetli. Tek taraflı adımlar iki tarafa da yardımcı değildir. Geriye, Yunan hükümetinin kararlarını vermesi bizim de tavrımı belirlememiz kalıyor” diye konuştu. Varufakis ise “Biz önce Yunan halkına sonra da Avrupa’daki ortaklarımıza garanti veririz.Devletin devamlılığı vardır ama ekonomik krizin de devamını kabul etmeyeceğiz” dedi.

ALMANYA'DAN RET

Bu arada, SYRIZA-ANEL koalisyonunun borç kesintisi talebi reddedildiği için Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu ile işbirliğini durdurması üzerine Berlin'den açıklamalar geldi.

Hamburger Abendblatt gazetesine bir mülakat veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'a reform politikalarına devam çağrısında bulundu. Merkel, “Avrupa, Yunanistan ile ve krizden özellikle etkilenen diğer ülkelerle, reform ve tasarruf çabalarına devam ettikleri takdirde, dayanışma içinde olmaya devam edecektir” dedi.

Atina'nın talep ettiği borç kesintisini reddettiğini yineleyen Merkel, “Daha şimdiden özel alacaklılarda gönüllü bir feragat söz konusu, bankalar Yunanistan için milyarları siliyor. Bundan daha fazla bir borç kesintisi göremiyorum” dedi.

'SORUMLULUK SAHİBİ OLSAYDIM'

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble de Yunan politikacılara yüklendi. Welt gazetesine konuşan Schäuble, “Eğer sorumluluk sahibi Yunan bir siyasetçi olsaydım, borç kesintisi üzerine tartışma yaratmazdım” dedi.

Almanya Maliye Bakanı, “Yunan borçlarının nasıl finanse edildiğini bilenler 2020 yılına kadar bir sorun olmadığını görür” dedi. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) beklentilerine göre Yunanistan'daki olumlu gelişme sayesinde borç kotasının 2020 yılında yüzde 112 seviyesine ineceğini belirten Schäuble “Bu İtalya'nın bugünkü seviyesinin altında. Borç kesintisi hakkında spekülasyon yapmak için bir neden göremiyorum” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü