Yunanistan adaları İsrail yapımı anti SİHA sistemiyle kuşattı

Yunan basını, Atina hükümetinin Bayraktar TB-2 ya da ANKA-S SİHA'larına karşı Ege'deki adalara ve kritik diğer noktalara anti SİHA sistemleri yerleştirdiğini yazdı. Haberde, İsrail yapımı anti SİHA sistemlerinin büyük bir gizlilik içinde yerleştirildiğine vurgu yapıldı.

Avrupa 04.07.2022, 08:56 04.07.2022, 09:00
Yunanistan adaları İsrail yapımı anti SİHA sistemiyle kuşattı

Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesi, Atina hükümetinin Bayraktar TB-2 ya da ANKA-S SİHA'larına karşı İsrail yapımı drone-savar sistemleri gizlilik içinde adalara yerleştirmeye başladığını yazdı.

Gazetenin iddialarına göre savunma sistemlerinin yerleştirilmesinin amacı, bölge semalarında uçan insansız hava araçlarını engelleyerek görevlerini yapamaz hale getirmek.

BASINA SIZMASI RAHATSIZLIK YARATTI

Gazeteye göre, büyük bir gizlilik halinde yürütülen programın basına sızması ise Yunan hükümetinde rahatsızlığa sebep oldu.

Öte yandan Yunanistan ABD'den 400 milyon euroya mal olacak 3 Amerikan yapımı MQ-9 Reaper insansız hava aracı almak için teklif sunulması bekleniyor.

40 UÇAĞIN ALINMASI GÜNDEMDE

Yunan basınında yer alan haberlerde, Yunanistan, daha önce Başbakan Kiryakos Miçotakis'in açıkladığı 20 adedi kesin, 20 adedi ise şartlı olmak üzere toplam 40 adet F-35 savaş uçağının satın alınmasına ilişkin talep mektubunu imzalayarak ABD makamlarına gönderdiği ifade edilmişti.

Önümüzdeki günlerde ise Yunanistan Savunma Bakanlığı yetkililerinin ABD'ye ziyaret gerçekleştirerek satın alma sürecini hızlandırmasının beklendiği öğrenilmişti.

Yunanistan'ın ABD'ye F-35 uçağı satın alma talebine ilişkin haberle hakkında hükümet kaynakları ise, "Savunma Bakanlığının meselesi ve uzun süredir devam eden bir süreç. Bu, uzun bir sürecin ilk adımı olan talep mektubunun imzalanması ve gönderilmesidir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?