Yunanistan, Almanya'da seçim malzemesi

Almanya'daki siyasi partiler, seçim öncesi Yunanistan konusundaki çekişmelerine hareretle devam ediyor

Yunanistan, Almanya'da seçim malzemesi

Almanya'da yaklaşan seçimlerin malzemesinden biri de Yunanistan oldu. Sosyal Demokratların bütçe konusu sorumlusu Carsten Schneider Bild gazetesine yaptığı açıklamada "Yunanistan'ın 2015 yılına kadar Alman hükümetinin (ayrıca Yunanistan Maliye Bakanlığı'nın da) hesapladığı 10 - 11 milyar euro'dan daha fazla paraya ihtiyacı olacağını" söyledi.

Sosyal Demokrat politikacı, 2015-2020 yılları arasında Yunanistan'da ek bir parasal açığın oluşacağını, ancak şu anda bu rakamın öngörülemediğini ve bu rakamın kesinlikle çift haneli olacağını savundu.

Carsten Schneider, bu açığın Yunanistan'da uzayan resesyon dönemi ve özelleştirmelerdeki gecikmelerden dolayı kaynaklandığını ifade ederken Merkel hükümetini "olabildiğince kısa sürede rakamları masaya yatırmaya" davet etti.

Schneider, Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilirliği konusunda yapılan son analize göre ülkenin 2020 yılına kadar 77 milyar euro'ya daha ihtiyaç duyacağını hatırlattı.

BORÇ YUNANİSTAN'IN SERVETİYLE ÖDENSİN

Öte yandan Alman Sanayiciler Birliği ise Yunanistan'ın borcunun ülke servetinin satılarak ödenmesi önerisini tekrarladı.

Westdeutsche Allgemeine gazetesine konuşan Alman Sanayiciler Birliği Başkanı Ulrich Grillo "Yunanistan'da milyonlarca euro değerinde devlet serveti bulunuyor. Örneğin enerji sektöründeki şirketler, limanlar, havaalanları veya gayrimenkuller gibi" ifadelerini kullanırken "bu servetin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) aktarılmasını ve Yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesi durumunda kreditörlerin paralarının güvence altında olmasını" önerdi.

Kaynak: Azinklikca.net

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 15:04
banner53
YORUM EKLE

banner39