banner39

banner35

'Yunanistan, Arjantin olmamalı'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "IMF Yunanistan'a geri dönmemeli. Yunanistan Arjantin olmamalı" dedi.

Avrupa 09.09.2018, 23:09 24.09.2018, 16:59
'Yunanistan, Arjantin olmamalı'

Yunanistan Başbakanı Çipras, 83. Uluslararası Selanik Fuarı kapsamında düzenlenen geleneksel geniş katılımlı basın toplantısında 3 saat boyunca gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çipras, dün gerçekleştirilen olaylı "Makedonya" gösterilerinin demokratik bir hak olduğunu ancak bazı grupların çok aşırıya kaçtığını söyledi.

Çipras, Makedonya hükümetinin açıklamalarını yakından takip ettiklerini belirterek, referandum öncesi olsa da açıklamalarda iki taraf arasında anlaşılanın dışına çıkılmaması uyarısında bulundu.

'KAFAMIZI KUMA GÖMMÜŞ GİBİYİZ'

Anlaşmanın Yunanistan için faydalı olduğuna işaret eden Çipras, "Kafamızı kuma gömmüş gibiyiz. Herkes "Makedonya" derken biz "FYROM" veya "Üsküp" diyoruz" diye konuştu.

Çipras, anlaşmanın milli çıkarlara uygun olduğunu ifade ederek, özellikle ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin (ND) aşırı sağa giden oyları kazanmak için milli meseleleri tehlikeye atacak politikalar izlediği suçlamasında bulundu.

Anlaşmanın Makedonya tarafından yürürlüğe konulmasının akabinde ülkesinin Meclisinde de olacağını belirten Çipras, "Daha önce hiçbir ülke ismini değiştirmek için oylama yapmadı. Komşumuz halkın onayını da alması gereken değişiklikler için oylama yaparak iyi yapıyor. Bizim yapmamıza gerek yok. Her uluslararası anlaşma nasıl geçiyorsa bu anlaşma da o şekilde meclisten geçecek" değerlendirmesinde bulundu.

Çipras, ülkenin siyasi istikrara ihtiyaç duyduğunu savunarak, koalisyon ortağı sağ parti Bağımsız Yunanlar (ANEL) ile bu konuda fikirleri ayrışsa da erken seçime gidilmeyeceğini ifade etti.

'IMF, YUNANİSTAN'A DÖNMEMELİ'

Başbakan Çipras dün açıkladığı vergi indirimleri ve sosyal reformlar içeren ekonomi paketine ilişkin, yeni önlemlerin kreditörlere taahhüt edilen mali disiplini bozmayacağını söyledi.

Yunan halkının 8 yıldır devam eden kemer sıkma döneminden geçtiğini anımsatan Çipras, "Bu bizim verdiğimiz taahhütlerimizden bir geri dönüş değil. Ülkenin gelişimi için gerekli önlemleri aldık. Orta sınıf ve hassas grupların Avrupa'da kalmak için sırtlandığı yükten sonra kesinlikle gerekli ve makul önlemlerdi." diye konuştu.

Çipras, 2019'da da faiz dışı bütçe fazlasının taahhüt edilenin üzerinde geleceği vaadinde bulunarak, "IMF Yunanistan'a geri dönmemeli. Yunanistan Arjantin olmamalı" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?