banner39

banner35

Yunanistan Başbakanı'ndan Türkiye'ye hadsiz suçlama

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Almanya'nın ülkesinden daha fazla sığınmacı alması gerektiğini belirtti. Miçotakis ayrıca, Türkiye'nin AB ile yaptığı sığınmacı anlaşmasına uymadığını iddia etti.

Avrupa 15.12.2019, 14:33
Yunanistan Başbakanı'ndan Türkiye'ye hadsiz suçlama

Almanya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Bild am Sonntag'a röportaj veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Dublin Anlaşması uyarınca iltica başvurusu işlemlerinin belli bir aşamadan sonra farklı bir ülkede yapılabileceğini dile getirdi. Midilli Adası'ndaki sığınmacı kampında yaşanan olumsuz koşullara dikkat çeken Yunan Başbakan, Almanya'nın ülkesinden daha fazla sığınmacı almasını talep etti. Aynı zamanda Dublin kurallarında bazı değişiklikler de talep eden Başbakan Miçotakis, "Avrupa Komisyonu'nun taahhüt ettiği gibi bir Avrupa iltica ve göç anlaşması üzerinde çalışmamız lazım. Bu sorunla ilgili olarak yükün daha iyi paylaşılması gerekiyor" dedi.

TÜRKİYE İDDİASI

Yunanistan'ın Midilli ve diğer adalarındaki kamplarda insani koşulların kabul edilemez boyutlarda olduğu eleştirisine de yanıt veren Miçotakis, "Bu büyük problemle baş edebilmek için çok uğraşıyoruz. Ancak yaklaşık 2,5 yıl boyunca gayet iyi işleyen Avrupa Birliği-Türkiye mülteci anlaşmasına, ne yazık ki Türkiye şu anda uymuyor" iddiasında bulundu.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE

Yorumlar (1)
La Havle 3 yıl önce
Baban Konstantin Miçotakis'i darbe sırasında Türkiye'ya kaçtı ve koruma altına alınmasaydı sen bugün hayatta olmayacaktın. Onun için Türkiye ilgili konuşmalarına dikkat et. Türkiye bildiğin gibi bir ülke değil.
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?