Yunanistan Başbakanı 'sessizce' yangın bölgesini gezdi

Bölge halkının protestolarından kaçınma amaçlı olarak Çipras'ın bu sabah felaket bölgesine yaptığı ziyaret, yerel medya kuruluşuna haber verilmedi

Avrupa 30.07.2018, 18:58
Yunanistan Başbakanı 'sessizce' yangın bölgesini gezdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, başkent Atina yakınlarında bir hafta önce çıkan ve 91 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yangın bölgesini ziyaret etti. Yunanistan Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Aleksis Çipras'ın yangın bölgesinde inceleme yaptığı belirtildi.

Bölge halkının protestolarından kaçınma amaçlı olarak Çipras'ın bu sabah felaket bölgesine yaptığı ziyaret, yerel medya kuruluşuna haber verilmedi.

Çipras, ziyareti sırasında bölgedeki yerel yetkililer ve itfaiyecilerle konuştu.

Çipras, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, felaket bölgesinde halkla ve sivil savunma ekipleriyle bir araya geldiğini belirterek, "Alevlere karşı eşit olmayan bir mücadele veren bu kişilerle müthiş bir hüzün ve büyük bir saygı içinde görüştüm. Şimdi rehabilitasyon için mücadele ediyorlar" ifadelerine yer verdi.

Atina'nın 20 kilometre doğusunda yer alan ormanlık alanda 23 Temmuz'da çıkan yangın şiddetli rüzgarlarla yerleşim bölgesine yayılarak, çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açmıştı.

Yangında, 2 bine yakın ev hasar görmüş, yüzlerce araç kül olmuştu. Kayıp 25 kişi için aramalar sürdürülüyor.  

Yangınların başladığı günden bir gün sonra ilan edilen üç günlük ulusal yasın sona ermesinin ardından tepkilerini dile getiren muhalefet partileri, hükümeti yaşanan trajediden dolayı resmen özür dilememekle suçlamıştı.

Geçtiğimiz Cuma günü televizyonlardan canlı yayınlanan Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Çipras, "Büyük Yunan halkı önünde bu trajedinin siyasi sorumluluğunu tamamıyla üstlenmek istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?