Yunanistan bugün yeni bir teklif sunacak

Yeni bir teklif sunmaya hazırlanan Çipras'ın Avrupları liderlerden Yunanistan'ın borcunun yüzde 30'unun silinmesini istemesi bekleniyor. Diğer taraftan Maliye Bakanlığı'na ise "Evetçi" bir isim getirildi

Yunanistan bugün yeni bir teklif sunacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün Euro grubu liderleri zirvesinde, ülkesinin borç krizini aşabilmesine yönelik yeni öneriler sunacak. Tsipras'ın sunacağı planın Yunanistan'ın borçlarının yüzde 30'unun silinmesi talebini içerdiği belirtiliyor.


Euro Grubu maliye bakanları, kurtarma paketinin koşullarını Pazar günü yapılan referandumda reddeden Yunanistan'dan yeni öneriler beklediklerini açıklamıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Yunanistan’ın “ciddi” önerilerle gelmesini istedi.

BANKALAR BUGÜN DE KAPALI

Bu arada Yunan bankaları bugün ve Çarşamba günü de kapalı kalacak. Bankaların bugün açılması planlanıyordu. Fakat Bankacılar Birliği Başkanı Louka Katseli Pazartesi yapılan görüşmelerin ardından sürenin uzatıldığını açıkladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Avrupa Merkez Bankası (ABM) nakit sıkıntısı çeken ve iflasın eşiğinde olan Yunan bankalarına acil nakit desteği sağlamaya devam edeceğini duyurdu.

Bununla birlikte BBC ekonomi editörü Robert Peston bankalara, Yunanistan Merkez Bankası üzerinden kullandıkları 89 milyar Euro’luk acil likidite desteği için daha fazla teminat göstermeleri gerektiğinin bildirildiğini söylüyor.

Peston’a göre, bu bankaların sahip olduğu yedek nakdin azalması anlamına geliyor ve dört büyük Yunan bankasından birinin neredeyse hiç nakdi kalmadığı anlaşılıyor.

Yunanistan Ekonomi Bakanı Yorgos Stathakis BBC’ye demecinde müzakerelerin başlayabilmesi için Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan bankalarını bir hafta-10 gün daha ayakta tutması gerektiğini söyledi.

Euro bölgesi bugün maliye bakanları liderler zirvesinin ardından bir araya gelecek.

Tsipras IMF tarafından yeni yayımlanan bir raporda, Yunanistan’ın 300 milyar Euro’dan fazla olan borcunun yeniden yapılandırılması gerektiğinin teyit edildiğini söyledi.

Fakat Almanya Ekonomi Bakanı ve Maliye Bakanı Sigmar Gabriel, koşulsuz borç silmenin ortak para birimine ağır darbe indireceği uyarısında bulundu, Yunan hükümetinin – gerçekten yeniden müzakerelere oturmak istiyorsa – diğer 18 üye ülkenin koşulsuz borç indirimine gidemeyeceğini kabul etmesini umuyorum” dedi.

"EVETÇİ" MALİYE BAKANI

Öte yandan Yunanistan’da Yanis Varufakis’in istifasının ardından boşalan maliye bakanlığı koltuğuna baş müzakereci olarak görev yapan Öklid Çakalotos getirildi.

Atina'da cumhurbaşkanlığı makamından verilen bilgilere göre, ülkenin yeni maliye bakanı alacaklılar ile müzakerelerde baş müzakereci olarak görev yapan Öklid Tsakalotos oldu. Tsakalotos'un kısa süre içinde yemin ederek görevine başlayacağı belirtiliyor.

Yanis Varufakis, referandum sonrası maliye bakanlığı görevinden sürpriz bir şekilde istifa etmişti. Varufakis, sabah saatlerinde kişisel internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, "Euro Grubunun bazı üyelerinin toplantılara katılmamasını tercih edeceklerini kendisine bildirdiğini"
söyledi.

Varufakis, istifasının Başbakan Aleksis Tsipras tarafından "müzakerelerde ilerleme kaydedilmesinde yardımcı olabilir" sözleriyle karşılandığını açıkladı.Yanis Varufakis, halkın referandumda uluslararası kreditörlerin taleplerine "evet" demesi halinde görevinden ayrılacağını açıklamıştı. Varufakis, Tsipras başbakanlığındaki hükümetin geri çekilmesini de ihtimaller arasında saymıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 09:35
banner53
YORUM EKLE

banner39