banner39

Yunanistan'daki iktidar değişikliği Avrupa'dan nasıl görüldü?

"Yunanistan'ın modern bir Avrupa ülkesi olarak anılmadan önce daha bir fırın ekmek yemesi gerek" diyen de var Çipras'ı eleştirip "Tuhaf ekonomi bakanı Yanis Varoufakis'in teşvikiyle, aslında ülkesine yardım etmek niyetindeki Avrupalı ortaklarına kafa tutmak suretiyle önce işleri daha da kötüleştirdi ve sonunda yanlış yolda olduğunu nihayet görebildi.” diyen de

Avrupa 08.07.2019, 13:41
Yunanistan'daki iktidar değişikliği Avrupa'dan nasıl görüldü?

Muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi'nin parlamento seçimindeki zaferiyle Yunanistan'da hükümet değişiyor. Parti lideri Kiriakos Miçotakis pazartesi günü (bugün) yemin ederek görevine başlayacak. Miçotakis vergi indirimi ve yatırım sözü verdi. Yorumcular Sryiza'nın iktidarı kaybetmesini olağan karşılarken, yeni hükümetin başarı şansına kuşkuyla bakıyor.

Yanlış yolun sonu

ABC, son dört yılı Yunanistan'ın sol popülist sulardaki macerası olarak görüyor:

“Aleksis Çipras yönetimindeki siyasi macerayı birkaç sözcükle özetlemek mümkün: Yunanistan, ülkeyi çıkış noktasına geri götüren bu dolambaçlı yolda en iyimser ihtimalle dört yıl kaybetti. Çipras demagojiye dayalı ve realiteden uzak, yani popülist söylemle tarihinin en ağır ekonomik krizini yaşayan Yunanistan'da siyaset sahnesine çıktı ve yerine getiremeyeceği vaatlerde bulundu. Tuhaf ekonomi bakanı Yanis Varoufakis'in teşvikiyle, aslında ülkesine yardım etmek niyetindeki Avrupalı ortaklarına kafa tutmak suretiyle önce işleri daha da kötüleştirdi ve sonunda yanlış yolda olduğunu nihayet görebildi.”

Hesap kapandı

Formiche.net yöneticisi Roberto Arditti, Yunanların Çipras'tan neden gına getirdiklerini anlıyor:

“Bütçeyi toparlayan uluslararası krediler değildi. Tahmin edilen tutar olan o meşhur 280 milyar Avro, finans piyasalarından alınıp sadece geçici bir süreliğine ülkenin kullanımına sunulmuştu ve nitekim yüksek ve daha güvenceli faizlerle hızla geri döndü. Yunanistan'ın toparlanması gelirlerde ve sosyal hizmetlerde ciddi bir müdahaleyle mümkün oldu. Dolayısıyla ülkenin kurtarılması, bugün boğazlarına kadar borçlanmış olan ve 2060 yılına kadar milyarlar tutarında geri ödemesi bulunan Yunan halkı tarafından üstlenilmiş oldu. Bu nedenle parlamento seçimiyle aslında dört yıldır açık olan bir hesap kapatılmış oldu: Çipras'ın 2015 yılında söylediği yalan, nihayet hak ettiği cezayı buldu.”

Syriza hayatta kalmayı başardı

Web portalı TVXS, şimdiye kadar iktidardaki Syriza partisinin yok olmaması karşısında memnun:

“Partiyi 'stratejik bir mağlubiyete' uğratma planı başarısız oldu. Avrupa'daki muhalefet partileri arasında üst sıralarda yer alan bir seçim sonucuyla (yüzde 31), geçtiğimiz dört yılda aldığı tüm darbelere karşın siyasi sistem içerisinde halen baskın ilerici güç olarak kalmayı başardı. ... Aleksis Çipras şimdi, sosyal demokrasiden aşırı sola kadar uzanan tüm siyasi yelpazeyi temsil edecek, modern bir yapıya sahip daha yeni, daha iyi örgütlenmiş ve daha güçlü bir parti kurmakla görevlendirildi. Syriza şu sıralar hızla toparlanmalı ki, Yeni Demokrasi Partisi'nin neoliberal programıyla baş edebilsin.”

 Aslanın kükremesi

Die Presse, Yunanistan'da yeni hükümetin mali alanda çok fazla hareket alanı olmayacağı görüşünde:

“Miçotakis bol keseden vaatte bulunuyor, özelleştirmeleri hızlandırmak, vergileri düşürüp orta gelir grubunun yükünü azaltmak, işsizlikle mücadele etmek istiyor. Ancak yabancı alacaklılar, Avro Bölgesi'nin en borçlu ülkesinin tasarruf politikasını gevşetmesine izin vermeyecektir. Harcama heveslisi hükümetlerin Yunanistan'ı iflasa sürüklediğine daha önce de tanık olduk. Dolayısıyla Sayın Miçotakis'in bu zorlu durum karşısında neler yapacağını bekleyip görmek gerekiyor.”

Hala modern bir ülke olamadı

Dagens Nyheter'e göre Yeni Demokrasi Partisi'nin zaferiyle Yunanistan'da işlerin düzelmeye başladığını söylemek için erken:

“Partinin halihazırdaki lideri Kiriakos Miçotakis, Harvard'ta eğitim aldı ve partisinin eski kötü alışkanlıklarıyla arasına mesafe koymak istiyor. Aynı zamanda sağ kanadın da hoş tutulması gerek. Vaat edilen vergi indirimleri gerçekleştirilebilecek olsa bile, Yunanistan'da borçlar bir kez daha patlamadan yatırım yapmak kolay görünmüyor. Vergi kaçakçılığı burada milli spor haline gelmiş. Emeklilik sistemi çok maliyetli. Yunanistan'ın modern bir Avrupa ülkesi olarak anılmadan önce daha bir fırın ekmek yemesi gerek.”

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?