banner15

Yunanistan 'güzellikle olmazsa zorla' alacak

10-12 Ekim tarihlerinde Yunanistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek olan Almanya Cumhurbaşkanının ziyareti öncesi, yardım paketleri biten Yunan hükümeti hızlıca savaş tazminatı raporu hazırladı

Yunanistan 'güzellikle olmazsa zorla' alacak

Yunanistan'ın Almanya ve diğer AB ülkelerinden aldığı kurtarma paketlerinin ödemelerinin Ağustos ayında bitmesi sonrası ekonomisini AB ülkelerinden aldığı yardımlarla ayakta tutmaya çalışan Yunanistan şimdi de para için eski defterler iaçtı.

Yunanistan hükümeti kurtarma paketlerinin sona ermesiyle rafta duran İkinci Dünya Savaşı tazminat taleplerini yeniden gündeme getirdi.

Savaş tazminat hakkı nerden doğmuştu?

Ekim 1943'te, kötü şöhretli savaş suçlusu milis Friedrich Schubert'in de desteğini alan Alman birlikleri, Girit adasında küçük bir köy olan Kallikratis'te 30 köylüyü yerel partizan güçlerine destek vermek için öldürdü.

Bundan 75 yıl sonra, 3 Ekim 2018'de, Kallikratis'in ismi Şehitler Köyü olarak değiştirildi. İsim seremonisinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos da bir konuşma yaptı. Pavlopoulos'un konuşmasında dikkat çeken bir detay vardı. Yunan Cumhurbaşkanı, Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı'ndan doğan tazminat taleplerinin halen geçerli olduğunu söyledi.

Bundan birkaç hafta önce aynı konu Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın da gündemindeydi. O da benzer şekilde 1941'de Nazilerin 180 kişiyi öldürdüğü Kandanos köyünü ziyaret etti ve Almanya'dan tazminat talebinin 'tarihi bir görev' olduğunu söyledi.

Şüphesiz Alman siyasetinin tepesindeki iki ismin benzer açıklamalar yapması tesadüf değildi. Der Spiegel'in haberine göre Pavlopoulos ve Çipras, Kasım ayında konuyla ilgili uzun soluklu bir kampanyanın startını vermeye hazırlanıyor.

Rapor Parlamentodan hızlıca geçirildi

Pavlopoulos ve Çipras'ın açıklamalarının ardından Yunan parlamentosuna konuyla ilgili sunulan bir rapor kabul edildi. Rapora göre Almanya'nın Yunanistan 269.5 milyar eurosu tazminat, 10.3 milyar eurosu 'işgal giderleri' olmak üzere ödeme yapması gerekiyor.

Parlamentoya sunulan rapor aslında Ağustos 2016'dan bu yana hazırdı. Ancak Yunanistan, içlerinde Almanya'nın da olduğu AB ülkelerinde acil durum kredileri alırken konu gündeme getirilmedi.

Ancak Ağustos ayında, üçüncü ve son mali kurtarma paketi de sona erince, Başbakan Çipras konuya ilişkin yaklaşımını değiştirdi ve raporun kabul edilebilirliğinin parlamentoda onaylanmasına izin verdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, 10-12 Ekim tarihlerinde Yunanistan'ı ziyaret ederek hem Pavlopoulos'la hem de Çipras'la görüşecek. Görüşmelerde gündeme gelmesi beklenen konuların başında da bu konunu gelmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48