banner39

Yunanistan için karamsar tahminler

Johns Hopkins Üniversitesi Ekonomi Profesörü Hanke, 'Geçmiştekiler gibi 3. kurtarma paketi de Yunanistan'ın ekonomik ölüm sarmalını durdurmakta başarısız olacak' dedi.

Avrupa 31.07.2015, 16:39 31.07.2015, 16:46
Yunanistan için karamsar tahminler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Johns Hopkins Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve Cato Enstitüsü Direktörü Steve Hanke, Yunanistan'a yönelik 3. kurtarma paketinin öncekilerle aynı kaderi paylaşacağını belirterek, "Geçmiştekiler gibi 3. kurtarma paketi de Yunanistan'ın ekonomik 'ölüm sarmalını' durdurmakta başarısız olacak" dedi.

Hanke, Yunanistan ile resmi kreditörlerinin, 3. kurtarma paketine yönelik müzakerelere başlamasının ardından AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Avrupalı liderlerin, Yunanistan'a güvenmediklerini ifade eden Hanke, "Avro Bölgesi sonunda uyandı ve her ülkenin kurallara uyması gerektiğini anladı. Yunanistan, 3. kurtarma paketinde finansmana ancak istenen reformları kanunlaştırdıklarında ulaşabilecek. Geçmişte, Avrupalılar parayı verdi, Yunanlılar ise hiç uygulamayacakları kuralların sözünü... Ama şimdi, Yunanistan parayı almadan önce harekete geçmek zorunda kaldı" değerlendirmesini yaptı.

Hanke, bununla birlikte taraflar arasında varılan anlaşmanın borcun hafifletilmesi konusunda muğlak olduğuna işaret ederek, özellikle Almanya, Baltık ve Doğu Avrupa ülkelerinin buna karşı çıktığını dile getirdi.

Anlaşmada borç hafifletmesinin (debt relief) tam olarak ne anlama geldiği ya da yapılıp yapılmayacağının açık olmadığını dile getiren Hanke, şöyle devam etti:

"Bu kavram, Yunanistan'ın borcunun bir kısmının silinip, kreditörlerin zarar hesabına eklenmesi için kod olarak kullanılıyor. Buna karşı çıkılmasının önemli bir nedeni, borcun çoğunun Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi kamu kuruluşları tarafından tutuluyor olması. Eğer borcun bir kısmını silerlerse, bunu hesaplarına zarar olarak yazmak zorunda kalacaklar. Bu da Avrupalı vergi mükelleflerinin göz göre göre kayba uğratılması demek."

Hanke, Troyka'nın bu konuda nasıl bir pozisyon alacağının halen belirsizliğini koruduğunu vurguladı.

PAKET KURTARMAYACAK

Steve Hanke, söz konusu kurtarma paketinin Yunanistan'ı düzlüğe çıkarıp çıkarmayacağının sorulması üzerine, ülke ekonomisinin sanıldığından daha kötü durumda olduğunu savunarak, "Yunan ekonomisi, kreditörlerin düşündüğünden daha kötü durumda. Özellikle, IMF, Yunanistan konusunda başından beri hatalıydı, çünkü hep gerçekte olduğundan çok daha pembe tablolar çizdi. Ben ekonominin daha derin bir resesyona saplanacağını düşünüyorum" dedi.

AVRO BÖLGESİNDEN ÇIKACAK

Steve Hanke, Yunanistan'ın 3. kurtarma paketinden çok farklı sonuçlar beklenmemesi gerektiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geçmiştekiler gibi 3. kurtarma paketi de Yunanistan'ın ekonomik 'ölüm sarmalını' durdurmakta başarısız olacak. Yunanlılar uygulayamayacakları ya da uygulamayı istemedikleri birçok reforma razı oldu. Ancak, en azından kısa vadede önemli olan şey azalan para arzı. Bu, ekonominin küçülmeye devam etmesine ve yolun sonunda Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkmasına (Grexit) neden olabilir. Almanlar'ın Grexit'in gelecek 5 yıl içinde gerçekleşeceğine yönelik görüşleri bu açıdan gayet gerçekçi."

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?