Yunanistan için kritik gün geldi

Yunanistan'ın borcunu ödemesi için süre bugün doluyor ancak borcun ödenmemesi halinde de alacaklılar temerrüt için 5 Temmuz'daki referandum sonucunu bekleyecek

Yunanistan için kritik gün geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'a borçları ödenmesi için verilen son tarih bugün TSİ akşam 20.00’de dolarken Atina, 1,6 milyan euroluk ödemeyi yapmayacağını açıkladı.

Avrupa komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan'ın borç kriziyle ilgili bir yol haritası oluşturdu. Bu çerçevede Yunanistan'ın IMF'ye 1,6 milyar euro değerindeki ödemesini yapmaması halinde IMF, sürenin dolmasından iki saat sonra ödemenin yapılmadığını resmen ilan edecek. Ancak Yunanistan'ın temerrude düştüğü açıklanmayacak.

Avrupa Merkez Bankası da, Yunanistan'da 5 Temmuz'da düzenlenecek referandumun neticesi açıklanıncaya kadar Yunan bankalarında bulunan mevdutların Avrupa Merkez Bankası’nın teminatı altında olduğunu duyuracak. 5 Temmuz'daki referandumdan “hayır” çıkması halindeyse Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarındaki mevduatlara yönelik teminata son verecek. Ayrıca Yunan bankalarına acil likidite yardımında bulunmayı da sonlandıracak. IMF de, 6 Temmuz sabahı, Yunanistan'ın temerrüte düştüğünü açıklayacak. Bu açıklamaların ardından, kredi derecelendirme kuruluşlarının Yunanistan'ın kredi notunu sert bir şekilde düşürmesi bekleniyor.

“Evet” oyu çıkması halindeyse, Avrupa Birliği ve IMF, Çipras hükümetinin davranışına göre yol belirleyecek. Buna göre, Çipras hükümetinin istifa etmesi halinde Avrupa Merkez Bankası ve IMF, Yunanistan'a destek olmayı sürdürecek. Kredi derecelendirme kuruluşlarının da bu ihtimalde Yunanistan'ın notlarını gözden geçirmeyeceği ifade ediliyor. Çipras hükümetinin ısrarla istifa etmemesi halindeyse, referandumdan “hayır” kararı çıkmış gibi davranılacak.

Yunanistan'ın 323 milyar euroyu bulan borcunun yüzde 60'ı euro bölgesine, yüzde 15'i devlet tahvillerine, yüzde 10'u IMF'ye, yüzde 8'i Yunan bankaları, yabancı bankalar başta olmak üzere diğer kreditörlere, yüzde 6'sı ise Avrupa Merkez Bankası'na.

REFERANDUMDAN EVET ÇIKARSA ÇİPRAS İSTİFA EDECEK

Bu arada Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras alacaklıların öne sürdüğü şartların oylanacağı referandumda halka hayır oyu verme çağrısı yaptı.

Dün akşam bir TV kanalında konuşan Çipras hayır sonucunun hükümete, müzakereleri yeninden başlatmada daha güçlü bir konum vereceğini belirtti. Yunan Başbakan sandıktan evet sonucu çıkması durumunda kemer sıkma politikalarını uygulayacak kişinin kendisi olmayacağını söyledi.

Yunan lider böylece, hayır sonucu çıkmaması durumunda görevinden istifa edeceğini beyan etmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 08:48
banner53
YORUM EKLE

banner39