banner15

Yunanistan için kritik gün

AB liderleri ve kreditörler, Yunanistan'ın durumunu görüşmek için bugün bir araya gelirken piyasalar da bu görüşmeye odaklandı

Yunanistan için kritik gün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği liderleri ve Yunanistan’ın kreditörleri iflasın eşiğindeki Yunanistan için bugün bir araya geliyor.

Atina’nın geleceğinin belirleneceği bu toplantı öncesi komşu liderleri bugün bir anlaşmaya varılmasını umduklarını, daha önce IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerine sunulan öneriler üzerinde küçük de olsa değişikliklere gideceklerini açıkladı.

İktidara geldiği ocak ayından bu yana troyka olarak adlandırılan AB, IMF ve ECB’nin kemer sıkma politikaları karşılığında kredi vereceklerine karşı itiraz eden ve bu politikaları benimsemeyeceğini vurgulayan Atina’nın, bugünkü müzakerelerden bir sonuç çıkmaması halinde iflasa gideceği belirtiliyor.

Bu ay sonuna kadar Atina’nın IMF’ye ödemesi gereken 1.6 milyar Euroluk borcunu ödemesi gerekiyor. Atina yönetimi ise AB ve IMF’nin kurtarma paketinin son dilimi olan 7.2 milyar Euro’yu alabilirse bu ödemeyi yapabileceğini açıklamıştı.

PİYASALAR BEKLEMEDE

Almanya Başbakanı Angela Merkel de zirve öncesi bir uyarı yaparak Yunanistan ve alacakları arasında bir anlaşmaya varılması gerektiğini belirterek aksi takdirde zirveden olumlu bir sonuç çıkmayacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta Yunan banklarında 4 milyar Euro’luk bir nakit çıkışı yaşanmıştı. İflasını açıklaması durumunda Yunanistan etkisi Avrupa’da kendini ciddi bir şekilde gösterecek.

Dünya piyasaları da bugün saat 14.00’da başlayacak zirveye odaklandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 09:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35