banner39

Yunanistan İdomeni kampında mültecilere Cuma namazı

Yunanistan'ın İdomeni mülteci kampında yaşayan mülteciler dün ilk kez çadırda cuma namazını kıldılar

Avrupa 09.04.2016, 09:17 09.04.2016, 14:29
Yunanistan İdomeni kampında mültecilere Cuma namazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın FYRO Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında bulunan kampta Avrupa yolculuklarına devam etme umuduyla bekleyen sığınmacılar, dün ilk kez çadırda cuma namazı kıldı.

Kampı ziyaret ederek sığınmacılarla görüşen Gümülcineli imam Cihad Halil, bir çadırda cuma namazı kıldırdı.

Sığınmacılara Kur'an-ı Kerim okuyan Halil, cuma namazının ardından sığınmacılarla sohbet etti.

Halil, Gümülcine'deki bir camide din görevlisi olarak çalıştığını, İdomeni kasabasındaki kampa Gümülcine Müftülüğünün girişimiyle Yunanistan Din İşleri Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığının bilgisi dahilinde geldiğini söyledi.

Kampı ziyaret amacının buradaki insanların sıkıntılarını dinlemek ve bir nebze olsun dertlerini, hüzünlerini ve sevinçlerini paylaşmak olduğunu aktaran Halil, karşılaştığı manzaradan dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.

Bir hafta önce de Kavala'daki bir kampta aynı şekilde cuma namazı kıldırdığını söyleyen Halil, "Bu kardeşlerimizin durumu inşallah en yakın zamanda, en güzel şekilde hallolur. Bizim elimizde olan bir şey değil. Bunlardan yetkililer sorumludur. İnşallah Cenabıhak ummadığımız bir yerden bir çıkış kapısı açar." diye konuştu.

Yaklaşık 12 bin sığınmacının bulunduğu İdomeni'deki kampta bir aydır sınırın açılmasını bekleyen sığınmacılar ağır koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?