banner39

Yunanistan'ın eski Savunma Bakanı'ndan ülkesini şok eden Türkiye sözleri!

Yunanistan'da, ana muhalefetteki Syrzia Partisinin iktidarı döneminde Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Apostolakis, Atina'nın, Türkiye ile yaşadığı gerginlikle ilgili, "Hiçbir tarafın, Yunanistan'ın meselesi yüzünden Türkiye ile ilişkilerini bozmayacağını" söyledi.

Avrupa 12.08.2020, 14:42
Yunanistan'ın eski Savunma Bakanı'ndan ülkesini şok eden Türkiye sözleri!

Yunanistan'da, ana muhalefetteki Syrzia Partisinin iktidarı döneminde Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Evangelos Apostolakis, Yunan Mega televizyonunda Doğu Akdeniz'deki gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Atina'nın, Türkiye ile yaşadığı gerginlikte "büyük olasılıkla yalnız kalacağını" dile getiren Apostolakis, "Bizim meselemiz yüzünden herhangi bir tarafın Türkiye ile ilişkilerini bozması ya da bir çatışmaya girmesi olası değil." ifadesini kullandı.

Apostolakis, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeleri "son derece ciddi ve kritik" şeklinde niteleyerek, "Sanırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, istediğini elde etmek için ihtiyaç duyduğu sürece bölgede kalacak. Şu an Avrupa ve ABD'den gelen baskılar hafif." dedi.

Olası bir çatışmanın iki tarafın çıkarlarıyla da bağdaşmayacağının altını çizen Apostolakis, "Ankara'nın, Yunanistan'ı ikili tüm konular hakkında müzakere masasına çekmek istediği" değerlendirmesini yaptı.

Atina'da Oruç Reis paniği


Yunanistan, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere pazartesi sabahı Kıbrıs açıklarına ulaşması ve çalışmaların 23 Ağustos'a kadar devam edeceğinin NAVTEX'le (Denizcilere Duyuru) duyurulmasının ardından alarma geçmişti.

Başkent Atina'da Milli Güvenlik Hükümet Konseyini toplayan Başbakan Kiryakos Miçotakis, konuya ilişkin savunma ve dışişleri kurmaylarıyla da yoğun görüşme trafiğine girmişti.

AB Dış İlişkiler Konseyini "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri" hakkında acil toplantıya çağıran Atina yönetimi, ABD ve NATO nezdinde de yoğun girişimlerde bulunmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, cuma günü Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri ele almak üzere ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geleceği açıklanmıştı.

Türkiye'den bölgesel ve kapsamlı çözüm çağrısı
Ankara, Doğu Akdeniz'deki meşru çıkarlarını diplomatik ve askeri faaliyetlerle savunmaya devam ederken, başta bölge ülkeleri olmak üzere uluslararası topluma müzakerelere dayalı kapsamlı iş birliği çağrısı yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümüne hazır olduğunu, kimsenin toprağında, denizinde ve meşru çıkarlarında gözü olmadığını yinelemişti.

Erdoğan, "Gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim, herkes için kabul edilebilir, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Ülkemizin bu çağrısına kulaklarını kapatanlar güçlerinin yetmeyeceği, boylarını aşan birtakım girişimlerle kendi geleceklerini kendi elleriyle karartıyor." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (2)
Hakkı An 10 ay önce
Ege adaları çözülebilir
basitçe
doğru mesajı vererek
Mesaj Çin örneğinden hareketle
Çin Ada oluşturdu
Biz ise gözümüz karartıp KArdak adacıklarından birini haritadan sileriz
Ama topçu atışlarıyla ama Lübnandaki patlamdan hareketle eski bir hedef gemisini kimyevi gübre yükleyip torpido atışları ile...
Ege adaları bu yüzyılın sonunda yapılan iklim modellerinde küresel ısınmanın sonucu olarak sular altında kalacağı gerçeği...
Mesaj net
Sileriz, sorun kalmaz vesselam
hunkartensi 10 ay önce
hadi Yunanistan la anlaşalım ama ülkemizin de isteklerinin yerine getirilmesi lazım tek iki şartımız olacaktır 1. KKTC nin tanınması 2. Egede su ve hava sınırlarının 6 mil e çekilmesi onlar bunu yapsınlar oturalım masaya görüşelim ha Fransa nın bu bölgede hiç bir hakkı yok ona görede masa dışında kalması lazım aramaları Türk ve Yunan hükumetleri ortak neden yapmasın ama haklı olduğumuz iki şart kabul edilmeli ki bu Yunanlılara kaybettirmez tersine kazandırır yanlızca hayali bir sahiplenmeden vaz geçmeleri lazım artık Yunan halkının geleceği buna bağlı
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?