banner15

Yunanistan masadan eli boş kalktı, turlara devam

Çipras'ın önerdiği 8 milyar euroluk tasarruf paketi kreditörleri ikna ermezken bugün görüşmeler devam edecek

Yunanistan masadan eli boş kalktı, turlara devam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brüksel’de gece geç saatlere kadar müzakerelere devam eden Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ve ülkenin alacaklıları yine sonuç alamadı.

BBC’de yer alan habere göre Uluslararası Para Fonu (IMF) Atina'nın önerdiği son kemer sıkma paketinin kapsamının genişletilmesini isterken, Yunanistan önerdiği 8 milyar euroluk tasarruf paketini değiştirmeyeceğini belirtti.

Yunanistan'ın önerdiği son tasarruf paketi kapsamında KDV kapsamının genişletilmesi, emeklilik primlerinin arttırılması, yüksek cirolu şirketlerden daha fazla vergi alınması ve emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi vardı.

Çipras'ın bugün liderler zirvesi öncesinde, IMF, Euro Bölgesi ve Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle görüşmelere devam etmesi bekleniyor. Teknik ekipler ise güneşin doğmasıyla birlikte Brüksel'deki yoğun mesaiye geri döndü.

Associated Press’e konuşan bir Yunanistan hükümet yetkilisi "Yunanistan'ın talep edilen yola girmesi mümkün değil. Çok büyük tavizler talep ediliyor" dedi. IMF ise Yunanistan'ın memur maaşlarında indirime gitmesini talep ediyor.

Yunanistan'ın iki gün sürecek olan AB zirvesi öncesinde alacaklılarıyla bir anlaşma sağlaması ve anlaşmanın AB liderlerinin onayından da geçmesi gerekiyor.

30 Haziran'da IMF'ye 1,6 milyar euro borç geri ödemesi yapmak durumunda olan Atina, yardım paketinin 7,2 milyar euroluk son diliminin alınamaması halinde bu paranın ödenemeyeceğini ifade ediyor.

IMF ve Euro Bölgesi ise yardım paketinin Atina'ya gönderilmesi için önce 'ikna edici' bir reform paketi görmek istediklerini dile getiriyor.

Atina'nın sunduğu son kemer sıkma paketinde verdiği tavizler Syriza hükümeti içinde de rahatsızlık oluşturdu. Bazı Syriza milletvekilleri, kemer sıkma paketinin parti politikalarına aykırı olduğunu ifade ederek mevcut şekliyle Meclis'e gelmesi halinde onay vermeyeceklerini ifade ediyor.

Yunanistan'da koalisyonun küçük ortağı Bağımsız Yunanistan partisi ise ancak borcun bir kısmının silinmesi halinde mevcut paketi onaylayacaklarını dile getirdi.

Çipras da Brüksel'deki temaslarında borcun yeniden yapılandırılmasının ciddi biçimde tartışılması gerektiğini söylese de IMF ve Euro Bölgesi yetkilileri bu teklife sıcak bakmıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 09:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35