Yunanistan Meclisi yeni teklifleri onayladı

Sabaha karşı 300 sandalyeli mecliste yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin ''evet'' oyu ile kreditörlere sunulan yeni reform teklifleri kabul edildi

Yunanistan Meclisi yeni teklifleri onayladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’ın kreditörlere sunduğu yeni reform teklifleri ülke meclisinde onaylandı. 

Acil koduyla yasa tasarı şeklinde meclise getirilen teklifler, sabaha karşı yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin ''evet'' oyu ile kabul edildi. 300 sandalyeli parlamentoda 290 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 32 milletvekili ''hayır'' oyu kullanırken 8 milletvekili ise çekimser kaldı. Eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis oylamaya katılmadı.

Mecliste ayrıca, daha önce yapılan oylamada Başbakan Aleksis Çipras’a, Yunan teklifleri temelinde kreditörlerle müzakere yetkisi veren yasa tasarısı da oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Hükümetin yeni reform teklifleri, 2018’e kadar aşamalı olarak yüzde 3,5 oranında faiz dışı kredi sağlanması hedefiyle 12 milyar avroluk tasarruf tedbirlerini içeriyor.

Yunanistan’ın önceki gün Eurogroup’a sunduğu Yunan teklifleri bugün yapılacak Eurogroup toplantısında değerlendirilecek. Müzakereler sonrasında şekillenecek nihai metin yasa haline getirilmek üzere tekrar parlamentoya getirilecek. Eurogroup’un, teklifleri ikna edici bulmaması durumunda ise, Yunanistan’ın durumu pazar günü Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde karara bağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 09:01
banner53
YORUM EKLE

banner39