banner15

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı'nın evine baskın

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Sturnaras'ın evinde arama yapıldı

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı'nın evine baskın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Merkez Bankası (MB) Başkanı Yannis Sturnaras'ın evine baskın düzenlendi. Baskının nedeninin başkan Sturnaras'ın eşi Lina Nikolopoulou'nun yönettiği Keelpno adlı "Hastalıkları Önleme Merkezi" ile ilgili yapılan mali araştırmalarla ilgili olduğu öne sürüldü.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı mücadele kapsamında olduğu açıklanan baskında, mali müfettişler suç teşkil edecek herhangi bir usulsüzlüğe rastlamadı.

SEBEP ÇİPRAS'LA GÖRÜŞ AYRILIĞI MI ?

Merkez Bankası Başkanı Yannis Sturnaras'ın evinin Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile arasındaki görüş ayrılıklarından dolayı basıldığı iddiaları gündemde.

Sturnaras, SYRIZA hükümetinin ilk dönemlerinde uygulanan ekonomi politikalarını eleştirmişti. Önceki gün de başkan Merkez Bankası Başkanı, SYRIZA hükumetinin himayesi altında bulunduğu öne sürülen Attica Bankası'nın yeni yönetim kurulu üyelerini reddetti.

Bu olayın ardından Sturnaras'ın evine baskın düzenlenmesi, hükümet ile merkez bankası başkanı arasındaki görüş ayrılıklarını yeniden su yüzüne çıkardı.

ATTİCA BANKASI KAPIŞMASI

Attica Bankası, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) denetimi altında değil. Bu nedenle de diğer bankalara göre kredi verirken daha fazla manevra yapabiliyor. Attica'nın bu özerkliği hükümetin işine yarasa da ECB'ye hesap vermek zorunda olan Yunan Merkez Bankası'nın elini oldukça zorlaştırıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35