banner39

Yunanistan, Nazi dönemini ABD arşivlerinde araştırdı

Alman Nazi döneminde Yunanistan'da yapılan zulümlerle ilgilli gizli tutulan Amerikan arşiv belgeleri, Yunan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan araştırma için kullanıldı.

Avrupa 20.10.2015, 18:13 20.10.2015, 18:13
Yunanistan, Nazi dönemini ABD arşivlerinde araştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Savunma Bakanlığı, 2. Dünya Savaşında Nazilerin Yunanistan'da işlediği zulmü araştırmak için Amerikan arşivlerinde araştırma yaptı. Bakanlık tarafından gizli belgelerden elde edilen sonuçlar kamuoyuna duyuruldu.

1941 ve 1944 yılları arasında Yunanistan'ı işgal eden Nazi askerlerinin neler yaptıklarından oluşan listede, katliamlardan, yağmalamaya, köylerin yakılmasından, alınan rehinelerin kurşuna dizilmesine kadar tüm ayrıntılı bilgiler bulunuyor. Belgeler arasında özel günlükler ve Alman komutanların genel komutanlığa yazdıkları raporlar da yeralıyor.

Gizli belgelere göre Nazilere karşı direniş gösterenlerden intikam almak için yüzlercesi katledilmiş, köyler yakılarak, kadın ve çocuklar dahi öldürülmüş. Ayrıca Naziler tarafından el konulan davar sayısı, tahıl miktarları, zeytinyağı miktarları ve araç sayısı, yün halılar vs. hakkında ayrıntılı bilgiler de belgeler arasında tesbit edildi.

Yunan tarihçi Efi Paşalido, bu belgelerin Yunan ihtiyarlarının hatıralarını kaleme aldıkları yazılardan değil, ABD'nin arşivlerinde bulunmasından ve Alman askerler tarafından kaleme alınmasından dolayı çok daha önemli olduklarını söyledi. Yunanistan bu belgeleri 2005 ve 2007 yılları arasında mikrofilm olarak ABD'den almış.

Yunanistan uzun süreden beri Almanya'dan Nazi dönemindeki zararlarından dolayı tazminat ödemesini istiyor. İlk defa bu yıl Nisan ayında somut bir rakam ortaya koyarak, Almanya'dan toplam 278,7 milyar Avro taleb ettiğini bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?