Yunanistan savunma bakanından Türkiye itirafı

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, yaptığı açıklamada F-35 uçaklarını mutlaka alacaklarını belirtirken aynı zamanda Türkiye'nin donanmada geldiği noktaya değindi.

Avrupa 19.03.2021, 08:07 17.01.2022, 15:00
Yunanistan savunma bakanından Türkiye itirafı

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, katıldığı bir çevrimiçi etkinlikte ülkesinin gelecekteki savunma planları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İLK RAFALE TEMMUZDA İNECEK

Fransa'dan aldıkları 18 adet Rafale savaş uçağının ilkinin temmuz ayında Tanagra Hava Üssü'ne ineceğini söyleyen Yunan bakan, bu uçakların Yunanistan-Türkiye güç dengesi açısında önemli olduğunu söyledi.

"DONANMADA TÜRKİYE ÖNÜMÜZE GEÇTİ"

Türkiye'nin kendilerinin aksine donanmalarında önemli modernizasyonlar ve atılımlar yaptığını söyleyen Panagiotopoulos, yeni fırkateyn programıyla açığı kapatmak istediklerini belirtti.

F-35 AÇIKLAMASI

2021'in başında "Er ya da geç, F-35'leri bir gün mutlaka alacağız" gibi bir iddialı çıkışla gündeme gelen Yunan bakan, yeni açıklamasında daha temkinli yaklaştı:

"F-35'e kesinlikle ilgi duyuyoruz fakat 2.5 milyar euroluk bir maliyeti de var. Yunanistan'ın F-35'i er ya da geç tedarik edip etmeyeceği, tasarımlarımız ve tükenmez olmayan finansal yeterliliklerimizle alakalı bir mevzu. Viper programı tamamlanması F-35'e zemin hazırlayabilir, hatta belki daha erken sürede olabilir."

TEL AVİV İLE İŞ BİRLİĞİ

Nikos Panagiotopoulos ayrıca, İsrail'in kendileriyle İHA ve İHASAVAR sistemler konusunda iş birliği ve ortak üretim konularını müzakere etmek istediğini belirtti.

Haber7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?