banner39

Yunanistan sığınmacılara çözüm arıyor

Yunanistan'ın İdomeni mülteci kampında sık sık gergin anlar yaşanmaya devam ederken Pire limanındaki şartların zorlaşması üzerine limanda bekleyen mülteciler ise kampa yerleşmeye başladı

Avrupa 19.04.2016, 11:19 19.04.2016, 11:19
Yunanistan sığınmacılara çözüm arıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni'de bekleyen mülteci kampında yine gerginlik yaşandı.

Dün bir polis aracının 40 yaşındaki bir Suriye'li mülteciye çarpması sonrasında gergin anlar yaşandı.

İdomeni'de eşi ve 3 çocuğuyla hala Makedonya'ya geçmek için bekleyen mülteci şimdi hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Bu olayın ardından diğer mülteciler taşlar ve sopalarla polis aracına saldırdı ve aracın camlarını kırdı. Daha sonra çevik kuvvet polisleri olaya müdahele etti ve öfkeli mültecileri dağıttı.

PİRE LİMANI BOŞALIYOR

Atina'daki Pire Limanı'ndan bazı mülteciler de ayrılmaya başladı. Havanın ısınmasıyla limanda yaşam daha da zor hale geldi. Dün, yaklaşık 450 mülteci limandan ayrılıp mülteci kamplarına yerleşti. Doktorlar yaptıkları açıklamalarda ise sağlık koşullarının çok kötü olduğunu ve özellikle bu sıcak günlerde tehlikenin artacağını vurguladı.

Şu anda limanda kalan mülteci ve göçmen sayısı ise 3 bin 280.

BALKAN ÜLKELERİ ÇÖZÜM İÇİN BİRARAYA GELİYOR

21-22 Nisan tarihlerinde, Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan ve Arnavutluk dışişleri ve içişleri bakanları bir araya gelerek mülteci krizi hakkında görüşmelerde bulunacak.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias'ın evsahipliği yapacağı görüşme Selanik'te gerçekleşecek. Konu ise balkanlardaki mülteci krizi konusunda ülkeler arasında uzlaşma ve işbirliği sağlamak ve ortak mücadele etmek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?