banner15

Yunanistan TAP açılışına odaklandı

Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Trans-Adriyatik boru hattının Yunanistan ayağının inşaatı bugün Selanik'te başlatılıyor

Yunanistan TAP açılışına odaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Trans-Adriyatik boru hattı (TAP) açılışına katılmak için Selanik şehrine gitti.

Azerbaycan gazını Avrupa'ya taşıyacak olan boru hattı Trans Adriyatik Pipeline (TAP) inşaatına start verecek tören bugün Selanik'te yapılacak.

Açılışa projenin parçası olan Gürcistan, Azerbaycan, Arnavutluk ve İtalya'dan çeşitli devlet adamlarının yanısıra Türkiye'den Enerji Bakanı Berat Albayrak, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Komisyon Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'te katılıyor.

Temsilciler törende Azerbaycan'ın Şah denizinden çıkan doğalgazını, Türkiye veYunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine taşıyacak boru hattı inşaatına start verecekler. Türkiye'yi enine kesen boru hattının uzantısı olarak planlanan hattın 550 kilometresi Yunanistan'da inşa edilecek. Daha sonra Arnavutluk'a ve oradan Adriyatik Denizi'nin altından İtalya'ya bağlanacak olan boru hattı Avrupa ülkelerinin gaz ihtiyacını karşılayacak.

2020'DE TAMAMLANACAK

Haziran ayında başlayacak ve 2020'de tamamlanması planlanan TAP projesine BP yüzde 20, SOCAR yüzde 20, Snam yüzde 20, Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16, Kai Axpo yüzde 5 oranında katılıyor.

45 milyar dolarlık proje Yunanistan'ın en büyük dış yatırımı olarak önemini koruyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 15:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48