banner39

Yunanistan, Türk sınırı duvarını tamamladı

Yunanistan krize rağmen Türkiye sınırındaki 3 milyon Avroluk tel örgü duvarını tamamladığını bildirdi, AB bu duvarın kaçak girişleri önleyemeyeceğini düşünüyor.

Avrupa 17.12.2012, 17:14 17.12.2012, 17:14
Yunanistan, Türk sınırı duvarını tamamladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan haber ajansı AMNA tarafından verilen bir habere göre Yunanistan, Türkiye sınırındaki 10,4 km'lik tel örgülü duvarı tamamladı. Duvarı kuran şirket sözcüsü Petro Darges, 4 metre yükseklikdeki duvarı özel araç ve gereç olmadan aşmanın imkansız olduğunu söyledi. Tel örgülü demir duvar, iki ülke arasında nehir (Meriç) bulunmayan kara sınırı boyunca inşaa edildi.

AB, Türkiye üzerinden kaçak olarak Yunanistan'a geçerek buradan Avrupa'ya gelecek olan mültecileri engellemek üzere düşünülen duvarın işe yarayacağını düşünmüyor. Geçen yıl Aralık ayında AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, duvarın inşaası için Yunanistan'ın para talebini geri çevirmişti. Malmström, ilticacı akımının bu şekilde engellenebileceğine inanmadığını belirtmişti.

Ülkelerindeki yoksulluktan kurtulmak için Yunanistan'dan Avrupa'ya geçmek isteyen yüzlerce mülteci birçok küçük adacıkların bulunduğu deniz yolunu tercih ediyor. Ancak sıkça deniz kazaları meydana geldiğinden birçok insan hayatını kaybediyor. Geçen hafta Cuma günü doğu Ege'deki Lesbos adası yakınlarında bir mülteci teknesinin batması sonucu 28 kişiden 21'i ölü olarak denizden çıkarıldı. Yalnızca birisinin hayatı kurtarılabildi.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?