banner39

Yunanistan vergileri özel şirketlere toplatacak

Yunan devletinin 14 bin vatandaşından 36 Milyar Avro vergi alacağı var, hükümet vergileri toplamak için özel şirketler görevlendirmek istiyor

Avrupa 14.07.2011, 12:55 14.07.2011, 12:55
Yunanistan vergileri özel şirketlere toplatacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunan Başbakan Giorgos Papandreou, Almanya’da yayımlanan ‘Financial Times Deutschland’ gazetesine verdiği demeçte, 14 bin Yunan vatandaşının devlete 36 Milyar Avro vergi borcu olduğunu söyledi.

Yunan Maliye bakanı, 36 Milyar Avro’luk vergi alacağını toplamak için özel şirketler görevlendirmek istiyor. Başbakan Papandreou, Yunanistan’ın kuzeydeki devletler gibi iyi organize edilmiş bir idari yapıya sahip olmadığını belirtti. Kamu dairelerinin çok bürokratik bir yapıya sahip olduğunu ve şeffaflıktan uzak bulunduğunu kaydeden Papandreou, ‘Mantalitayı temelden değiştirecek derin idari reformlara ihtiyaç var.’ dedi.

Papandreou, Alman gazetesine verdiği demeçte adli sistemle de problemler yaşadıklarını, vergi suçundan dolayı yargılananlara çoğunlukla üç yıllık bir zaman verildiğini, bu süre içinde vergi borcu olan mükelleflerin hiçbir ödemede bulunmadığını belirtti. Yunan Başbakan, bu süreden sonra da vergi borcu olanlara hiçbir ceza verilmediğini söyledi.

Papendreou şu günlerde birçok Yunan vatandaşının vergi kaçırmak için İsviçre’ye gittiğini, bu yüzden İsviçre ve Almanya ile görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?