banner39

banner35

Yunanistan ziyaretine başlayan Papa, Avrupa'daki tehlikeye dikkat çekti

Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, 3 gün sürecek temasları kapsamında Yunanistan'a geldi.

Avrupa 04.12.2021, 18:59 04.12.2021, 19:04
Yunanistan ziyaretine başlayan Papa, Avrupa'daki tehlikeye dikkat çekti

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu'nun daveti üzerine Yunanistan'a gelen Papa Francis, Sakelaropulu ve Başbakan Miçotakis ile bir araya geldi.

Papa Francis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı konuşmada, iklim krizi, koronavirüs salgını, yoksulluk ve mülteci meselesi gibi sorunlara dikkati çekti.

Mülteci sorununa işaret eden Papa Francis, mültecileri "kardeşlerimiz" sözleriyle tanımlarken, bu sorunun kuzey ve güney arasında bir ayrıma yol açtığını söyledi.

Avrupa'da yükselen popülizm ve otoriterliğin demokrasiye tehdit teşkil ettiğini söyleyen Papa, sağ duyu ve ortak kamu yararını teşvik etmeye yönelik yeni bir bağlılığa ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Avrupa'nın bu konuda ağır adımlar attığını, dayanışmanın itici gücü olmak yerine koordinasyondan uzak bir duruş sergilediğini kaydeden Papa Francis, yardıma ihtiyaç duyanlara her ülkenin kendi imkanları kapsamında destek olması gerektiğini vurguladı.Papa Francis, iklim krizinin yol açtığı sorunlara da dikkati çekerek, bunun mücadele edilmesi gereken ortak bir sorun olduğunu ifade etti.

Covid-19 salgınıyla mücadelede aşının önemine de değinen Papa Francis, salgın sürecinde ortaya çıkan dayanışma ruhunun salgın bittikten sonra da kaybedilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Papa Francis'in Yunanistan ziyareti programında Midilli Adası da bulunuyor. Cumartesi sabahı Midilli'ye gitmesi planlanan Papa Francis'in buradaki sığınmacı kampını ziyaret etmesi öngörülüyor.

Kaynak: Euronews  

banner53
Yorumlar (0)
8
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?