banner39

Yunanistan'a 24 saat süre verildiği iddiası

Bir türlü anlaşma sağlayamayan AB ile Yunanistan arasındaki restleşmelerin yaşandığı, AB'nin 24 saat süre verdiği belirtiliyor

Avrupa 12.06.2015, 17:54 12.06.2015, 17:54
Yunanistan'a 24 saat süre verildiği iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği'nin, Yunanistan'a son tekliflerini sunarak eurodan çıkışı engelleyecek bir anlaşma imzalanması için 24 saat süre tanıdığı öne sürüldü.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Yunanistan ile müzakerelerde ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle görüşmelerden çekilmesinin ardından dün akşam saatlerinde Brüksel'de bir araya gelen Euro Bölgesi ülkelerinin temsilcilerinin, Atina hükümetinden kurumların çözüm planı üzerine son tekliflerini Cuma günü gece yarısına kadar sunmasını istediği belirtildi.

Haberlerde, euro ülkeleri temsilcilerinin ilk defa Yunanistan ile ilgili bir B planını ve sermaye aktarımının kontrolü konusunu konuştuğu ileri sürüldü.

Yunanistan Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada ise hükümetin gerekli ön koşulları kapsayan bütün bir anlaşma için müzakere ettiği belirtilerek, bu konudaki tekliflerinin daha önce kurumlara iletildiği bildirildi.

Brüksel'de, Yunanistan ile kurumlar arasındaki müzakerelerin teknik düzeyde tamamlandığı ve görüşmelerin artık "siyasi düzeyde" sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, Yunanistan'ın teklifleri 2015 ve 2016 yılları için düşük faiz dışı kredi, emekli ve memur maaşlarında hiçbir kesinti, güçlü bir kalkınma programı ve borcun yeniden yapılandırılması olarak 4 madde üzerinde özetlendi.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?