banner15

Yunanistan'a mülteci geçişleri sürüyor

Meriç üzerinden 24 saate 214 sığınmacı Yunanistan’a geçti

Yunanistan'a mülteci geçişleri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk-Yunan sınırındaki Meriç Nehri'nden 24 saat içinde 214 sığınmacının Yunanistan’a geçiş yaptığı belirtildi.

Yunan kaynaklar, Evros bölgesinde sınır muhafaza birliklerinin düzenlediği operasyonlarda yakalan ve ülkeye yasa dışı yollarla girdiği belirlenen sığınmacıların Dedeağaç ve İskeçe bölgelerindeki göçmen merkezlerine sevk edildiğini, sığınmacılara yardımcı olduğu belirlenen iki Yunan ve bir Filistinlinin gözaltına alındığını bildirdi.

Yetkililer, son dönemde Evros bölgesinden Yunanistan’a yasa dışı geçişlerde artış kaydedildiğini, kaçakların Yunan tarafına geçişlerinde yeterince yağmur yağmaması nedeniyle su seviyesi azalan Meriç Nehri'nin Orestiada bölgesindeki dar bölümlerini kullandığını belirtti.

Bu arada Yunanistan, ülkeye yasa dışı yollardan giren 55 sığınmacıyı daha Türkiye’ye gönderdi.

Yunan medyasına yansıyan haberlere göre, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı krizine ilişkin mutabakat kapsamında 55 sığınmacı Midilli Adası’ndan Dikili Limanına götürülerek Türk makamlarına teslim edildi.

Türkiye’ye gönderilen sığınmacıların Cezayir, Fas, Bangladeş, Afganistan, Sri Lanka, İran ve Filistin vatandaşı olduğu belirtildi.

Yunan makamlarının verilerine göre, Yunanistan’da bulunan kaçak göçmen sayısı 60 bin 105 oldu. Adalarda tutulan göçmen sayısı ise 13 bini geçti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 21:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35