Yunanistan'a 'Türkiye'ye katılın' önerisi

Amerikalı uluslararası ilişkiler akademisyeni Yunanistan'ın Türkiye katılması çözüm önerisinde bulundu

Yunanistan'a 'Türkiye'ye katılın' önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın 2008 yılından bu yana devam eden ekonomik krizinde son aşamalar yaşanırken Amerikalı uluslararası ilişkiler profesörü Tom Ginsburg, Yunanistan’a ‘Türkiye’ye katılma’ önerisinde bulundu.

Yunanistan hükümetini ‘popülist’ olmakla suçlayan Ginsburg, “Hiç kimse bundan sonra ne olacağından emin değil. Herkesin hemfikir olduğu tek konuysa Yunanistan’ın euro’dan çıkışının çirkin ve acılı olacağı” diye yazdı. Yunanistan’ın seçeneklerinin kısıtlı olduğunu belirten Amerikalı akademisyen, ‘radikal’ fikrini de açıkladı: ‘Türkiye’ye katılmak.’

İki ülkenin ortak bir geçmiş sahip olduğunun altını çizen Ginsburg, Troya Antik Kenti’nin ‘Küçük Asya’da yer aldığını ve İstanbul’un bir zamanlar Bizans İmparatorluğu’nun başkenti olduğunu hatırlatıp iki ülkenin Yunanistan’ın Osmanlı Devleti’nden bağımsızlığını ilan ettiği 1821 yılından bu yana dört kez savaştığına dikkat çekti.

Bu fikir göründüğü kadar gülünç değil” diyen Ginsburg’ün yazısı şöyle devam ediyor: “Yunanistan euro’dan ayrılıp değişen ekonomik şartlarda nispeten istikrarlı kalan Türk lirasını kullanmaya başlayabilir. İki ülke siyasi olarak, para ve maliye politikalarının Ankara, sosyal konulardaki yerel kararların ise Atina’dan verildiği bir konfederasyon oluşturabilir.”

Atina’nın tüm borcunun Türkiye’ye devredilmesi halinde oluşacak toplam borcun bile yönetilebilir olacağını savunan Amerikalı akademisyen Ginsburg, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ekonomik ilişkilerin de güçlü olduğunu belirtti.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 17:49
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 6 yıl Önce

sentetik uyuşturucudan beyin hücresi kalmamış...almanya bile kurtarmaya çalışıyor parasını ....

banner39