banner39

Yunanistan'da dindar Ortodokslar Papa'yı istemiyor

Yunanistan'da Ortodoks kuruluşlar bir bildiri yayınlayarak Papa'nın Midilli ziyaretinin iptal edilmesini istedi

Avrupa 13.04.2016, 12:33 13.04.2016, 13:02
Yunanistan'da dindar Ortodokslar Papa'yı istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da Aziz Porfirios Öğrenci Derneği ve Selanik Aristotelio Üniversitesi Teoloji Fakültesi Öğrencileri Derneği nümüzdeki günlerde Lesvos’u (Midilli) ziyaret edecek olan Papa’nın Yunanistan’a gelmesine karşı çıkıyor. İki kuruluş bu sebeple bir bildiri yayınladı.

Azınlıkça’da yer alan habere göre kuruluşlar yazdıkları bildiride “Roma’nın dinimize ters düşeninin fazlasıyla kutsanmış ülkemiz Yunanistan’a yapacağı ziyaret vesilesiyle gözyaşları içerisinde bu ziyaretin iptal edilmesi için yalvarıyoruz” dedi. Bildiride “Aksi takdirde, Başpiskoposun davetlisi olarak Papa’nın yapacağı bu ziyaretin sonuçları felaket olur. Ancak bu durum bize 10 Nisan 1998 yılında hayata gözlerini yuman bir başka Başpiskoposu, Serafim Tikas’ı hatırlattı” deniyor.

Bildirinin devamında ise dönemin Başpiskoposu Serafim’in her zaman Papa’ya karşı olduğunu ve “sapkın inançlarından dolayı Papa’dan nefret ettiği” hatırlatılıyor ve Serafim ile ilgili olaylara ve bu yönde söylediklerine atıfta bulunuluyor.

Bildirinin son bölümünde ise övgü dolu sözlerle anılan Serafim’in de bazı hatalar yaptığı ancak daha sonra pişman olup gözyaşları içinde tövbe ettiği hatırlatılırken, “Onun duaları bizimle olsun ve hep birlikte halihazırdaki Başpiskopos’un onu örnek alması ve pişman olup tövbe etmesi için yalvaralım.” Deniliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?