Yunanistan'da eczacılar greve gidecek

Yunanistan Eczacılar Birliği, eczacıların çarşamba günü 24 saatlik greve gideceğini açıkladı

Yunanistan'da eczacılar greve gidecek

Yunanistan'da, kreditörle varılan anlaşma gereği, doktor reçetesi gerektirmeyen ilaçların satışının serbest bırakılacağına ve eczane açmanın kolaylaştırılmasına itiraz eden eczacılar çarşamba günü 24 saatlik grev gerçekleştirecek.

Yunanistan Eczacılar Birliği (PFS) yaptığı açıklamada, Yunanistan hükümetiyle kreditörler arasındaki anlaşmada ortaya konulan reformları kınadı. Açıklamada, "Kreditörler eczaneleri basit bir ticari iş yeri ve sağlığı ticareti yapılabilir bir madde ve genel bir tüketim ürünü olarak görüyorlar. Almanya'da uygulanmayan önlemlerin Yunanistan'da uygulanmaya çalışılması düşündürücü" görüşüne yer verildi.  

PFS Başkanı Constantinos Lurantos ise Başbakan Aleksis Çipras'a mektup göndererek kreditörle yapılan anlaşmaya tepki gösterdi. Lurantos mektubunda, "5 Temmuz'da referandumda çıkan onurlu "hayır" kararını korkak bir her şeye "evet" kararına çevirdiniz" ifadesini kullandı. 

Öte yandan, bazı eczacılar da ülkenin içinde bulunduğu zor durumu desteklemek için, greve gitmeyeceklerini açıkladılar.

ATİNA'DA 'KURTARMA PAKETİ'NE KARŞI GÖSTERİ

Yunanistan'ın başkenti Atina'da çeşitli sol gruplar, Yunan hükümeti tarafından kabul edilen  "kurtarma paketi"ne karşı gösteri düzenledi. 

Yunan hükümetinin Avro Bölgesi liderleriyle yeni bir kurtarma paketi konusunda anlaşmasını protesto eden göstericiler, Başbakan Aleksis Çipras'ın lideri olduğu Radikal Sol İttifak SYRIZA Partisi'nin bayrağını yaktı. 

Yaklaşık bin gösterici, "Anlaşmaya hayır", "Çipras derhal anlaşmayı iptal et" ve "Başbakan halkı daha da fakirleştiriyorsun" ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşıyarak, parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda hükümet karşıtı sloganlar attı.  

Yoğun güvenlik önlemleri altında, yaklaşık üç saat meydanda kalan göstericiler, daha sonra olaysız dağıldı. Gösteri sırasında Vasilis Sofias ve Amalias caddeleri trafiğe kapatıldı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 00:33
banner53
YORUM EKLE

banner39