banner39

Yunanistan'da eşek sütü raflarda yerini alıyor

Krizden çıkış yolları arayan Yunanistan hükümeti, eşek sütünden faydalanmak için kolları sıvadı. Hükümet, eşek sütüne devlet standardı getirerek üretimini teşvik edecek

Avrupa 11.09.2013, 13:27 11.09.2013, 15:59
Yunanistan'da eşek sütü raflarda yerini alıyor

Yunanistan hükümeti, Avrupa'nın birçok ülkesinde satılan eşek sütüne devlet standardı getirerek üretimini ve satışını teşvik için çalışmalara başladı. Çalışmalar kapsamında eşek üreticilerine teşvikler getirilecek, eşek sütünün standartları belirlenerek satışı sağlanacak.

Yunanistan Tarım Kalkınma ve Gıda Bakan Yardımcısı Maksimos Harakopulos başkanlığında yapılan toplantıda eşek sütünün ticarî açıdan değerlendirilmesini sağlayacak kurumsal çerçevenin oluşturulmasıyla ilgili detaylar görüşüldü.

Tarım Bakanlığı’nda yapılan toplantıda Yunanistan Ortak Gıda Denetim Kurumu (EFET) Başkanı İoannis Tsialtas, Veterinerlik Dairesi Genel Müdürü Thomas Aleksandropulos ve Tarım Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu. Toplantıda, eşek sütünün tüketime sunulabilmesi için yerine getirilmesi gereken kriterler tartışıldı. Tarım Kalkınma ve Gıda Bakan Yardımcısı Harakopulos, Yunanistan genelindeki eşek besicilerinin elde ettiği ürünleri değerlendirebilmeleri için uygun kurumsal çerçevenin oluşturulması amacıyla besicilerin işbirliğine gitmelerini istedi.

Harakopulos ayrıca, eşeklerin beslenmesinden ürünün pazarlanmasına kadar hayvanların ve kamu sağlığını garanti altına alacak katı standartların belirlenmesini talep etti. Halihazırda Yunanistan’da eşek sütü ile ilgili kurumsal çerçeve bulunmadığı için eşek sütü Tarım Kalkınma ve Gıda Bakanlığı’nın süt ürünleri listesinde yer almıyor ve bu yüzden de Yunanistan Ortak Gıda Denetim Kurumu EFET tarafından tescillenemiyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bakan Yardımcısı Harakopulos şöyle konuştu: Eşek sütü, yüksek beslenme değerine sahip ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde satılan bir ürün olmakla beraber, gerek hayvan besicilerine gerekse de tüketicilere fayda sağlamaktadır. Ülkemiz Yunanistan'da da eşek besiciliği ve eşek sütü üretimi imkânları bulunmaktadır. Uygun kurumsal çerçeveyi oluşturarak bu imkânı icraata dökebiliriz.

Kaynak: Azinlikca.net

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?