banner39

Yunanistan'da göstericiler resmi töreni engelledi

Rodos'ta 12 Adalar'ın Yunanistan'a katılımı için düzenlenen resmi törenler protesto gösterisine dönüştü

Avrupa 07.03.2012, 15:49 07.03.2012, 15:49
Yunanistan'da göstericiler resmi töreni engelledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da, mali kriz nedeniyle ülkenin içinde bulunduğu durumdan politikacıları sorumlu tutan Yunan halkının hükümet yetkililerine karşı olan tepkileri her geçen gün artarken, Rodos Adası'nda, Oniki Adalar'ın Yunanistan'a ilhakı kutlamaları nedeniyle düzenlenen resmi geçit töreni hükümet karşıtı gösteriye dönüştü.

Kendilerini "bıkkın ve öfkeliler" olarak adlandıran göstericiler, törene katılan hükümet yetkililerini ve bölge milletvekillerini sloganlarla protesto ederek, yoğurt kaseleri ve su şişeleri fırlattı. Göstericilerin daha sonra tören alanına girmesi üzerine geçit iptal edildi. Hükümet yetkilileri ve milletvekilleri tören alanından ayrılmak zorunda kaldı.

Daha önce Selanik'te de, göstericiler 28 Ekim Ohi günü kutlamaları nedeniyle düzenlenen resmi geçit törenlerini engellemişti. Çok sayıda göstericinin sloganlar eşliğinde geçit törenin yapıldığı alana girmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, tören yerinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Askeri araçların eylemciler tarafından engellenmesi üzerine de geçit iptal edilmişti.

POLİSLER EMEKLİ SANDIĞI BİNASINI İŞGAL ETTİ

Bu arada, Atina'da da, hükümetin ekonomi politikasını protesto eden 100 kadar polis sabah erken saatlerde Veranceru caddesindeki polis emekli sandığı binasını işgal etti. Hükümetin, tahvil takası planı çerçevesinde emekli sandığının zarara uğradığını iddia eden eylemci polisler, polis emekli sandığının hükümet tarafından yağmalanmasını engellemek için işgal eylemi gerçekleştirdiklerini belirttiler. Emekli sandığı binasının ön cephesine büyük bir pano asarak eylemlerini öğlen saatlerine kadar sürdüren polisler olaysız dağıldı.

Diğer yandan, hükümetin mali krizle mücadele temelinde uyguladığı tasarruf politikası çerçevesinde denizcilerin sosyal sağlık kurumunun (PNO), Ulusal Sağlık Hizmetleri Kurumu (EOPYY) ile birleştirilmesine itiraz eden denizciler de Pire'deki Denizci Ocağı binasını işgal etti.

PNO Genel Sekreteri Yannis Halas, hükümetin bu kararıyla Yunan denizciliğini dağıtma noktasına getirdiğini ileri sürerken, Pire Hekimler Derneği Başkanı Varvara Anemodura, "hükümetin, bu kararıyla denizcilerin sosyal sağlık kurumunun mal varlığını ve kasadaki primleri kapmaya çalıştığını" belirtti.

Bu arada, maaşlarda yapılan kesintileri ve işten çıkarmaları protesto eden cezaevleri çalışanları ve gardiyanlar da bugünden itibaren süresiz grev başlattıklarını açıkladı.

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?