banner39

Yunanistan'da 'hanedan aileler' devri kapandı

PASOK'ta dün gerçekleşen seçim, Karamanlis ailesi gibi Yunanistan'ın son yarım yüzyılına damga vuran Papandreu ailesinin de siyasi kariyerinin sonu oldu.

Avrupa 19.03.2012, 14:55 19.03.2012, 14:55
Yunanistan'da 'hanedan aileler' devri kapandı

Yunanistan'da ülkenin son 30 yılını şekillendiren PASOK partisinin yeni Genel Başkanı Evangelos Venizelos (55) oldu. Tek aday olarak seçimlere giren Venizelos, oyların yüzde 97'sini alarak PASOK'un 4'üncü lideri oldu.

Şimdiye kadar kullanılan oyların yüzde 75,91'i açıklanırken, 180 bin 714 kişi oy kullandı. 175 bin 887 kişi tek aday Evangelos Venizelos'a oy verdi (yüzde 97, 33). 3 bin 653 beyaz oy ve bin 174 de geçersiz oy kullanıldı. Bugün nihai sonuç açıklandığında oy kullanan PASOK üyesi ve sempatizanlarının 240 bin kişi olması bekleniyor.

YUNANİSTAN'DA HANEDAN AİLELER DEVRİ BİTTİ

PASOK'ta dün gerçekleşen seçim, Karamanlis ailesi gibi Yunanistan'ın son yarım yüzyılına damga vuran Papandreu ailesinin de siyasi kariyerinin sonu oldu. Yunanistan'da ve PASOK'taki Papandreu ailesinin 1920'li yıllarda başlayan ülke yönetimindeki aktif rolü, Yorgo Papandreu'nun başbakanlık ve parti liderliğini bırakması ile sona ermiş oldu.

Eski başbakan ve PASOK eski lideri Yorgo Papandreu, Yunanistan'ın önde gelen siyasetçi ailelerinden birinden geliyor. Babası, PASOK'un kurucusu olan Andreas Papandreu, ülkenin en karizmatik liderlerinden biri olarak 1990'lı yıllara damga vurdu. Aynı adı taşıyan dedesi Yorgo ise 1915'te Elefterios Venizelos'un yanında politikaya girdi. Yorgo Papandreu, 3 defa başbakanlık ve 10'dan fazla bakanlık görevinde bulundu.

PASOK, 2004 yılında tek aday olarak seçimlere giren Yorgo Papandreu, 1 milyon oyla genel başkan seçilmişti. PASOK'un 2007'de yapılan genel seçimlerden yenilgi ile çıkmasının ardından yapılan genel başkanlık seçimlerinde Papandreu ile Venizelos'un liderlik yarışını yine Papandreu kazanmıştı. Ekonomik krizin ülkede siyasi atmosferi değiştirdiği bir dönemde tek aday olarak seçimlere giren Venizelos, Papandreu'dan rövanşı alarak PASOK'un 38 yıllık tarihindeki dördüncü genel başkanı olmayı başardı.

DEVİR TESLİM TÖRENİ

Venizelos, bugün öğlen saatlerinde önce Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ardından ise Başbakan Lukas Papadimos ile PASOK genel başkanı olarak ilk görüşmesini yaptı. Maliye Bakanı da olan Venizelos, Başbakan Papadimos'a istifasını da sunacak. Saat 15:00'te ise Yorgo Papandreu'nun da hazır bulunacağı sembolik devir teslim töreni yapılacak. Bundan sonraki süreçte Venizelos, yapacağı temasların ardından, PASOK sözcüsü gibi pozisyonlara yeni isimler atayacak.

Sandıkların dün akşam kapanmasının ardından çiçeği burnunda PASOK'un yeni genel başkanı Venizelos, şunları söyledi: "Halk gerçeği bilmek istiyor. Halk güçlü ve ilerici bir hükümet istiyor. Sorumluluklarımızın tam olarak bilincindeyiz. Sırtımıza yüklediğimiz sorumluluklar hem uzun vadeli ve hem de bir o kadar önemli. İnsanların ne kadar büyük bir hoşnutsuzluk ve keder içinde olduğunu biliyorum. Fakat buna rağmen Yunanistan'da geleceğe yönelik umutlar da var. Ülkemiz Yunanistan inanılmaz derecede imkanlara sahip. Fakat bunlar için sıkı çalışma, plan ve kararlılık gerekiyor. Bugün umutların yeşerdiği bir gündür. Toplu olarak sürdürülen bir çabanın liderliğini üstlendim. İleriye yönelik beklentilerin ağırlığını hissediyorum. Bugün halkımızla güven ilişkisi tekrar kuruldu. PASOK üyeleri ve sempatizanları bugün gösterdikleri etkileyici katılımlarıyla sadece yeni genel başkanlarını desteklemek amacıyla değil, aynı zamanda, PASOK partisinin hâlâ ayakta olduğunu ve ruhunu kaybetmediğini de göstermek istediler."

GAZETELER

Beklentilerin aksine 240 bin PASOK seçmeninin Venizelos'a destek mesajı gönderdiğini yazan PASOK yanlısı Ethnos gazetesi, "Katılım bahsini kazandı." manşetini kullandı. Venizelos'un ilk sandık iddiasını kazandığı yorumunda bulunan gazete, PASOK'un kriz politikasına karşı eleştirileri sebebiyle Papandreu tarafından meclis grubundan uzaklaştırılan çoğu bakanlık yapmış partinin eski ağır toplarının da sandığa giderek Venizelos'a destek verdiklerini vurguladı.

Ta Nea gazetesi ise "Ve ancak PASOK her zaman burada!" manşetini kullandı. Baş makalesinde krize rağmen beklentilerin aksine sandık başına çok fazla kişinin gittiğini belirten gazete, PASOK'un ilk iddiasını kazandığını artık genel seçim stratejisine yoğunlaşabileceğini yazdı. Ta Nea, "Seçmen şimdi ülkenin geleceği için realist bir plan ve PASOK yönetiminin genç isimlerle yenilenmesini istiyor." yorumunda bulundu.

Sağ eğilimli gazeteler ise Venizelos'un seçilmesiyle birlikte PASOK'ta bildik hikayenin okunmaya başladığını yazdı.

PASOK'A 3 UYARI

Siyasi analistler, Venizelos'un niasn sonu mayıs başı gibi yapılması beklenen genel seçimlere kadar 3 konuda iddiasını ortaya koyarak vatandaşı ikna etmesi gerekiyor: 1- PASOK'un uzun zamandır kaybettiği uyumu sağlayarak, seçimi kazanmak için söylediklerine gerçekten inandığına seçmeni, üyeleri ve sempatizanlarını ikna etmeli. 2- Ülkenin ve Yunan toplumunun içerisinde bulunduğu gerçek durumu anladığını gösteren bir program sunmalı. Hayata geçirebileceğini iddia ettiği önlemler ile girişimleri dillendirmeli. 3- Kendisi ve partisinin asıl mücadelesinin, hiçbir durumda siyasi istikrarsızlığa fırsat verecek girişim ve yaklaşımlara izin vermeyecekleri konusunda vatandaşı ikna etmeli.

Son dönemde yapılan onlarca anket sonucuna göre PASOK, sıralamada yüzde 11'lik oy oranı ile beşinci parti durumunda. 29 nisan ya da 6 mayısta yapılması beklenen seçimlerde PASOK'un yüzde 20 civarında oy toplaması bekleniyor.

ANAYASA RAPORTÖRÜ GENEL BAŞKAN

1957'de Selanik'te doğan Venizelos, Anayasa Hukuku profösörü olarak dersler verdi. 1993, 1996, 2000, 2004, 2007 ve 2009 seçimlerinde Selanik'ten milletvekili seçildi. Venizelos; Maliye, Savunma, Turizm ve Kültür, Ulaştırma, Adalet, Kalkınma ve Medya bakanlıkları görevlerinde bulundu. 1996 yılında başlayan ve 2001 yılında tamamlanan Yunanistan Anayasası değişikliği çalışmalarında raportör olarak görev yaptı.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?