Yunanistan'da hayat durdu

Yunanistan'da hükümetin sosyal güvenlik alanında planladığı değişikliklere karşı bugün sendikaların çağrısıyla ülke çapında genel greve gidiliyor. İş bırakma eylemine kamu ve özel sektör çalışanları katılıyor.

Yunanistan'da hayat durdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Kamu Çalışanları Sendikası’nın (ADEDY) başını çektiği 24 saatlik grev çerçevesinde bugün ülkede hayat duruyor.

Grevin başta hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayatı durdurması bekleniyor. Genel grev nedeniyle başkent Atina'da toplu taşıma araçları çalışmıyor. Otobüs, tramvay, tren ve metro seferleri yapılamıyor.

Aleksis Tsipras başbakanlığındaki hükümetin tasarruf politikalarının resesyona (ekonomide ardarda küçülme) yol açtığını öne süren sendika temsilcileri, işsizlikle mücadelenin öncelikli kılınmasını talep ediyor.

Hükümet reformlar çerçevesinde sosyal güvenlik alanında değişiklikler planlıyor. Erken emeklilik kaldırılıyor ve emekli maaşlarında kesintiye gidiliyor. Bununla birlikte sosyal sigorta primleri artırılıyor. Önlemlerle sosyal güvenlik kasalarının 800 milyon euroya ulaşan açığının kapatılması öngörülüyor.

Atina'daki protesto eylemleri sırasında polisle göstericiler arasında arbede yaşandıSOSYAL GÜVENLİK ÇIKMAZI

Yunanistan'da son yıllarda sosyal güvenlik alanında önemli değişiklikler yapıldı. Emeklilik yaşı 67'e çıkarılırken emekli aylıkları üçte bir oranında düşürüldü. 

Bugünkü greve katılanlar arasında yer alan esnaf ve tüccarlar saat 11:00’de Yunanistan Ticaret ve Girişimcilik Konfederasyonu (ESEE) ofisleri önünde toplanacak. Greve ayrıca serbest meslek çalışanları, doktorlar ve eczacılar, avukatlar, noterler, mühendisler ve muhasebeciler de katılıyor.

Yerel yönetim çalışanları ile Yunanistan Elektrik Kurumu (DEİ) çalışanları da greve destek verirken, Denizcilik sektörü çalışanları ise 48 saatlik grev ilan etti.

BENZİNLİKLER KAPALI

Yunanistan Kamyon Şoförleri Federasyonu, taksi şoförleri ve toplu taşıma araçları şoförleri de bugün grev yapıyor. Yollarda kalmaya devam eden çiftçiler ise barikatlarını güçlendiriyor. Bugün benzinciler de grev nedeniyle kapalı.

Eylemcilerin ortak talebi ise hükümetin sigorta sisteminin sosyal niteliğini kaybettireceğini ve emekli maaşlarında yeni kesintilere yol açacağını savundukları sosyal sigortalar yasa tasarısını geri çekmesi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 15:33
banner53
YORUM EKLE

banner39