banner15

Yunanistan'da hükümete güvenoyu

Yunanistan'da YDP ve PASOK'un oluşturduğu koalisyon hükümeti, 155 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu aldı.

Yunanistan'da hükümete güvenoyu

Yunanistan'da, Başbakan Antonis Samaras'ın talebi üzerine Yeni Demokrasi Partisi (YDP) ve Panellen Sosyalist Hareketi (PASOK) tarafından oluşturulan koalisyon hükümeti, parlamentodan güvenoyu aldı.    

Yunanistan Parlamentosunun 300 üyesinden, oylamaya katılan 288 milletvekilinin 155'i, ''evet'' oyu kullanırken, 131'i ''hayır'', iki milletvekili de çekimser oy kullandı.     

Samaras, oylama öncesi Mecliste yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın krizden çıkış için en kritik noktada bulunduğunu, bu çıkışı engellemek isteyenlerin karşısında duracağını söyledi. İşsizlik oranlarında az da olsa düşüş kaydedildiğini belirten Samaras, ''Piyasaları ilgilendiren tek şey siyasi istikrardır. Biz bu güvenoyuyla piyasalara istikrar mesajı gönderiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın başka kurtarma paketine ihtiyacı olmayacağını ifade eden Samaras, ülkenin memorandumdan 1,5 yıl daha erken çıkabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Samaras hükümetin birçok şey yaptığını ve yapmaya devam edeceğini, genel seçimlerin yapılacağı 2016 yılına kadar ise vadedilenden daha fazla şey yapacaklarını  söyledi.

Bu arada Kamu Çalışanları Federasyonunun (ADEDY) çağrısıyla, Yunanistan Parlamentosunun bulunduğu Atina'nın ''Sindagma'' Meydanı'nda toplanan gruplar, oylama süresince hükümetin politikasını protesto etti.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 07:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35