banner39

Yunanistan'da iki Rus vatandaşına El Kaide suçlaması

Rusya Genel Savcılığı, Koridallos cezaevinde tutuklu bulunan İ.F. ve S.M’nin, El Kaide üyesi oldukları ve Suriye’de terörist faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle iadelerini talep etti

Avrupa 02.03.2018, 17:32 02.03.2018, 17:41
Yunanistan'da iki Rus vatandaşına El Kaide suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan’da bir süre önce terör suçlamasıyla gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının El Kaide üyesi oldukları iddia edildi.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, Rusya Genel Savcılığının, Koridallos cezaevinde tutuklu bulunan 29 yaşındaki İskander F. ve 40 yaşındaki Saidikamed M’nin, El Kaide üyesi oldukları ve Suriye’de terörist faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle iadelerini talep ettiği belirtildi.

Rus savcılık tarafından Yunan makamlarına gönderilen belgelerde Tataristan’da ikamet ettiği belirlenen İskander F’nin, kimliği belirlenemeyen bir kişinin yardımıyla Suriye'ye geçtiği, Saidikamed M’nin ise örgütün para işlerini yönettiği kaydedildi.

İskander F, 1 Ocak'ta Atina üzerinden Kahire’den Moskova’ya gitmeye çalıştığı sırada, Rus makamlarınca terör suçlamasıyla arandığı tespit edilmesi üzerine gözaltına alınmıştı.

Atina’da ikamet eden ve iltica başvurusunda bulunduğu belirtilen Saidikamed M. ise, İskander F’yi tutuklu bulunduğu emniyette ziyarete geldiğinde hakkında kırmızı bültenle arama emri bulunduğu tespit edilmesi üzerine yakalanmıştı.

Rus vatandaşları, haklarındaki suçlamaları reddediyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?