banner39

Yunanistan'da iktidar ortağına yeni lider

Yunanistan'da iktidarın büyük ortağı PASOK'ta Yorgo Papandreu'dan boşalan genel başkanlık koltuğu için bugün seçim yapılıyor

Avrupa 18.03.2012, 15:26 18.03.2012, 17:56
Yunanistan'da iktidar ortağına yeni lider

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'da iktidarın büyük ortağı sosyalist PASOK, bugün yeni genel başkanını seçiyor. Tek aday olarak seçimlere giren Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, PASOK'un yeni genel başkanı olacak.

PASOK, geçtiğimiz günlerde istifa eden eski başbakan ve PASOK eski genel başkanı Yorgo Papandreu'nun ardından yeni genel başkanını seçiyor. Ülke genelinde kurulan 768 seçim merkezindeki bin sandıkta devam eden oy verme işlemi akşam saat 18.00'de sona erecek. Öğlen saatlerinde 100 binden fazla PASOK üyesi ve dostu vatandaşın oy kullandığı bildirildi.

Ekonomik kriz sebebiyle oyu yüzde 11'lere düşen PASOK'a genel başkan olacak Venizelos'u zor bir dönem beklerken, mayıs başında yapılacak seçimler öncesi PASOK'un genel başkanlık seçimine beklenenden fazla katılımın olması parti yönetimini sevindirdi. Venizelos'un art arda alınan kemer sıkma önlemleri sebebiyle partiye küsen seçmeni nasıl ikna edeceği merak konusu.

Atina'da kurulan sandıklara daha çok orta ve yaşlı PASOK üye ve sempatizanlarının oy kullanmaya gitmesi dikkat çekti. Bazı merkezlerde kuyruklar oluşurken, beklentilerin aksine oy verme işlemi gerginlikten uzak şekilde sürüyor. Oy vermeye engellilerin de geldiği görüldü.

Yanında kimliği olan herkes oy kullanabilirken, sandık başına gidenlere Evangelos Venizelos'un adının yazılı olduğu kağıt ile üzerinde herhangi bir ismin yazılı olmadığı boş bir kağıt veriliyor. Ardından seçmen, kabine gitme gereği bile duymadan oyunu sandığa attığı görüldü. Ekonomik kriz sebebiyle çalışanlara maaşlarını ödeyemeyen PASOK, eski seçimlerin aksine bu seçimlerde oy kullanmak isteyenlerden 2 Euro katkı parası alıyor.

Sandıkların kapanmasından 2 saat sonra oyların yüzde 25'ine tekabül eden ilk sonuçlar açıklanacak. 2004 yılında aynı usulle yapılan PASOK genel başkanlık seçimlerinde Yorgo Papandreu, bir milyon oy toplamıştı. Venizelos, 2007 yılında yapılan genel başkanlık yarışında Papandreu'ya kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?